Artykuły, hr, rekrutacja, 16.01.2024
Poradnik: Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niego przygotować?
3 min.
Przed Tobą druga rozmowa kwalifikacyjna? Gratulacje! To znaczy, że rekruter widzi w Tobie potencjalnego członka zespołu. Czeka Cię jednak jeszcze „dogrywka”. Łatwo nie będzie – na tym etapie liczą się nie tylko kompetencje twarde, ale także kreatywność, zaangażowanie, charyzma i doskonałe przygotowanie. Sprawdź, jak przebiega drugi etap rekrutacji i co zrobić, żeby zwiększyć szansę na otrzymanie zatrudnienia.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego drugi etap rekrutacji jest tak istotny z perspektywy pracodawcy?
- czym druga rozmowa kwalifikacyjna różni się od pierwszej?
- jak się przygotować do kolejnego spotkania z rekruterem?
Dlaczego firmy organizują drugi etap rekrutacji?
Kandydaci, którzy otrzymali zaproszenie na kolejną rozmowę kwalifikacyjną, często zadają sobie pytanie: czy jedno spotkanie nie wystarczy, żeby wyłonić najlepszą osobę? W niektórych przypadkach rzeczywiście rekruter już po pierwszej rozmowie jest w stanie zweryfikować kompetencje kandydatów, ocenić ich motywację i potencjał rozwojowy, wskazując osobę, która w jego ocenie będzie najlepsza na danym stanowisku. Zdarzają się jednak takie rekrutacje, gdzie konieczna jest pogłębiona ocena kandydatów. Dotyczy to w szczególności stanowisk kierowniczych oraz tych, które wymagają dużej samodzielności.
Aplikując na ogłoszenie, musisz mieć świadomość, że rekrutacja, w której uczestniczysz, może być kilkuetapowa. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim wykorzystać ten czas, aby jak najlepiej poznać kulturę organizacji i przyszłe obowiązki.
Druga rozmowa kwalifikacyjna to coraz częstsza praktyka, wynikająca z chęci jak najlepszego dopasowania kandydatów. Pomaga zminimalizować ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby. Informacje zdobyte podczas drugiego etapu rekrutacji pozwalają na dokładniejszą ocenę, czy kandydat spełnia wszystkie oczekiwania i potrzeby firmy.
Druga rozmowa kwalifikacyjna – czym się różni od pierwszej?
Pogłębione pytania
Podczas drugiego etapu rekrutacji mogą paść pytania, które pozwolą jeszcze lepiej przeanalizować Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe. Pracodawca może położyć nacisk na konkretne aspekty pracy i oczekiwać bardziej szczegółowych odpowiedzi.
Spotkanie z kluczowymi decydentami
Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj spotkanie wyłącznie z rekruterem. W drugim etapie często uczestniczą także kluczowi decydenci, np. przełożony lub osoba zarządzająca działem, w którym masz potencjalnie pracować.
Testy kompetencji
Drugi etap rekrutacji ma bardziej praktyczny charakter. Możesz zostać poproszony o wykonanie jakiegoś zadania czy rozwiązanie wskazanego problemu. Dzięki temu rekruter może ocenić Twój styl pracy i sprawdzić, czy posiadasz konkretne umiejętności wymagane na danym stanowisku, a także jak radzisz sobie z pracą pod presją czasu czy zarządzaniem zespołem. Dużą popularnością, zwłaszcza w procesach rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie, cieszą się sesje Assessment Center, podczas których kandydaci są oceniani przez certyfikowanych asesorów.
Dokładniejsza ocena dopasowania do kultury firmy
Podczas drugiej rozmowy kwalifikacyjnej kandydat bardzo często ma okazję spotkać się z członkami zespołu, z którym będzie współpracować. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu z innymi osobami zatrudnionymi w danej organizacji można uniknąć konfliktów kulturowych i stworzyć środowisko pracy sprzyjające efektywnej współpracy.
Pytania dotyczące rozwoju zawodowego
Podczas drugiej rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może zapytać bardziej szczegółowo o Twoje plany związane z rozwojem zawodowym i długoterminowymi celami w kontekście pracy w danej organizacji. Jeśli pracodawca ma konkretny projekt lub zadanie, w którym chciałby, abyś brał udział, drugi etap może obejmować bardziej szczegółowe rozmowy na ten temat.
Negocjacje
W wielu przypadkach drugi etap rekrutacji to czas na negocjacje z pracodawcą, dotyczące przede wszystkim wynagrodzenia, ale także pakietu benefitów oraz innych elementów, które wpływają na podjęcie decyzji o przyjęciu oferty zatrudnienia.
Jak się przygotować do drugiej rozmowy kwalifikacyjnej? 3 rzeczy, o których warto pamiętać
- Zbierz jak najwięcej informacji o firmie i stanowisku, na które aplikujesz
Być może już odrobiłeś tę lekcję. Jeśli nie, to ostatni moment, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o historii i misji organizacji, oferowanych produktach czy usługach, a także najnowszych wydarzeniach z życia firmy. Znajomość tych informacji pokaże, że jesteś zaangażowany i szczerze zainteresowany pracą w danym miejscu. Ułatwi Ci także odpowiedź na pytania dotyczące tego, gdzie widzisz się za parę lat w firmie.
- Przeanalizuj jeszcze raz ogłoszenie o pracę
Przypomnij sobie najważniejsze wymagania pracodawcy i pokaż, że jesteś idealnym kandydatem. Pamiętaj, że każdą umiejętność warto podeprzeć przykładami, które zademonstrują Twoje umiejętności.
- Przygotuj się do zadań symulacyjnych
Najczęstsze zadania, które pojawiają się w trakcie sesji Assessment Center to: koszyk zadań, studium przypadku, prezentacja, rozmowa z podwładnym i dyskusja grupowa. Przed drugą rozmową kwalifikacyjną warto więc potrenować przygotowywanie krótkich wystąpień na zadany temat, prowadzenie rozmów oceniająco-korygujących i priorytetyzację zadań. Pamiętaj, że na drugim etapie rekrutacji możesz spotkać się z innymi kandydatami. Bądź przygotowany nie tylko na rywalizację, ale także współpracę przy realizacji danego zadania.
Drugi etap rekrutacji – podsumowanie
- Drugi etap rekrutacji jest bardzo istotny z punktu widzenia pracodawcy. Jego zaletą jest możliwość dokładniejszego i bardziej kompleksowego podejścia do oceny kandydatów, co pozwala firmie na jeszcze lepsze dopasowanie pracowników.
- Drugi etap to także szansa dla kandydatów. Dzięki temu mogą ocenić, czy rzeczywiście chcą być częścią danej organizacji.