Wynagrodzenia i benefity wśród Key Account Managerów | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Wynagrodzenia i benefity wśród Key Account Managerów

16.12.2019
Główne zdjęcie artykułu

Zarobki nawet do 19 tysięcy brutto i szeroki pakiet benefitów – to, jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę HRK, obecne realia rynkowe wśród Key Account Managerów z branży FMCG.

Dział HRK FMCG przeprowadził drugą edycję badania Key Account Managerów, w którym wzięło udział 250 respondentów zajmujących stanowiska od Junior po Senior Key Account Managera. Jednym z głównych, badanych aspektów był temat związany z wynagrodzeniem i benefitami.

Wynagrodzenia Key Account Managerów

Aby pozyskać doświadczonego Key Account Managera należy zaproponować wynagrodzenie, które będzie dla niego atrakcyjne. Jak wynika z ankiety, KAM-owie, w zależności od poziomu stanowiska oraz lokalizacji miejsca pracy, deklarują, że ich pensja wynosi:

Junior KAM  od 4 000 do 10 000 zł brutto

KAM od 7 000 do nawet 19 000 zł brutto

Senior KAM od 10 000 do ponad 19 000 zł brutto

Naturalne jest, że w przypadku zmiany pracy poziom wynagrodzenia musi być odpowiednio wyższy – według badania HRK o ok. 10-20%. Ponad 70% respondentów biorących udział w badaniu, to osoby pracujące w dużych (251 - 1000 pracowników) bądź bardzo dużych przedsiębiorstwach (powyżej 1001 pracowników) na terenie województwa mazowieckiego. To również odzwierciedla się w oczekiwaniach finansowych w momencie zmiany organizacji. W takiej sytuacji Junior Key Account Manager może oczekiwać nawet 12 000 zł brutto, Key Account Manager średnio 16 000 zł brutto, natomiast Senior Key Account Manager ok. 19 000 – 20 000 zł brutto.

Niezwykle ważnym aspektem dla KAM-ów jest także system premiowy. Pracodawcy na rynku proponują zazwyczaj premie miesięczne, kwartalne bądź roczne. KAM-owie deklarują, że najczęściej ich wynagrodzenie premiowe jest wypłacane w systemie kwartalnym i wynosi od 10 do nawet 40% pensji.

Co liczy się dla Key Account Managerów?

Standardem stał się pakiet prywatnej opieki medycznej, który jest finansowany lub współfinansowany przez pracodawcę. Jest to obecnie jeden z najczęściej oferowanych benefitów pracowniczych – korzysta z niego 92% KAM-ów. Szybki dostęp do określonej grupy specjalistów, możliwość rezerwacji wizyt online oraz perspektywa korzystania z bezpłatnych badań są niezwykle istotne dla tej grupy zawodowej, która często nie dysponuje zbyt dużą ilością wolnego czasu. Kolejnym, bardzo popularnym dodatkiem jest karta sportowa dostępna dla 87% respondentów.  

Innym benefitem, którego popularność stale rośnie, jest ubezpieczenie na życie (54%). Dzięki negocjacjom stawek dla dużej grupy pracowników, koszt takiego ubezpieczenia jest zdecydowanie bardziej korzystny od ofert, które są proponowane klientom indywidualnym.

KAM-owie bardzo cenią sobie możliwość korzystania z cyklicznych szkoleń, wpływających na rozwój ich kompetencji oraz uczestnictwo w wyjazdach integracyjnych, które zacieśniają więzi między współpracownikami. Korzysta z nich odpowiednio 46% i 40% badanych.

Można także zauważyć, że coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość dofinansowania do nauki języka obcego. W dzisiejszych czasach dobra znajomość języków obcych jest niezbędna. Obecnie znajomość angielskiego jest podstawą, natomiast znajomość kolejnego języka jest już wartością dodaną (widać wyraźny wzrost zainteresowania kandydatami posługującymi się niemieckim).

Flota samochodowa w przedsiębiorstwach stanowi kluczowe narzędzie pracy, ale wciąż część Key Account Managerów służbowe auto traktuje jako benefit. Skoda, Opel, Volkswagen, Ford czy Toyota to obecnie najczęściej oferowane przez organizacje auta służbowe.

Inne benefity, które zostały wymienione w badaniu to między innymi:

  • home office
  • darmowe produkty / deputat
  • dofinansowanie do wakacyjnego wyjazdu
  • pracownicze fundusze emerytalne
  • dofinansowanie posiłków
  • pakiety akcji
  • świeże owoce w biurze
  • paczki i prezenty okolicznościowe

Zapewnienie odpowiedniego wynagrodzenia i szerokiego pakietu benefitów to aspekty niezbędne do przyciągnięcia, a następnie utrzymania wykwalifikowanego Key Account Managera w branży FMCG.