Pracujesz w IT? Poznaj 8 powodów, dla których warto współpracować z agencją rekrutacyjną | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Pracujesz w IT? Poznaj 8 powodów, dla których warto współpracować z agencją rekrutacyjną

21.08.2017
Główne zdjęcie artykułu

Pracujesz w branży IT? Zapewne wiele razy kontaktowali się z Tobą headhunterzy – również działający z ramienia agencji rekrutacyjnej. Czy zdarzyło Ci się zignorować taką wiadomość? Jeśli tak, być może po przeczytaniu tego tekstu już więcej tego nie zrobisz. Dlaczego warto współpracować z agencją rekrutacyjną? Przedstawiamy 8 argumentów – bez owijania w bawełnę.

Powód 1: Masz dostęp do prestiżowych ofert

Firmy nie zawsze decydują się na samodzielne publikowanie swoich ofert pracy. Dlaczego? Powody mogą być różne, ale często jest tak w przypadku prestiżowych ofert. Nierzadko organizacje od razu przekazują takie zlecenia profesjonalnym rekruterom. Dzięki współpracy z agencją rekrutacyjną będziesz mieć dostęp do tego rodzaju ogłoszeń – jeśli Twój profil zawodowy jest dopasowany do projektu, headhunter sam się z Tobą skontaktuje.

Powód 2: Rekruter przedstawia swojemu klientowi Ciebie, nie Twoje CV

– Rekruter jest Twoim menedżerem podczas procesu rekrutacyjnego. Dokłada starań, żeby jak najlepiej poznać: Twoje doświadczenia, oczekiwania wobec pracodawcy, obszary, w których chciałbyś się rozwijać, zasady, na których chciałbyś pracować, czy choćby Twój charakter. Dzięki temu przedstawia Cię swojemu klientowi jako osobę. Jeśli aplikujesz bezpośrednio do danej firmy, trafia do niej jedynie dokument – Twoje CV – mówi Izabela Zaremba, IT Recruitment Consultant w HRK IT Contracting.

Powód 3: Jesteś na bieżąco informowany o przebiegu procesu

Procesy rekrutacyjne potrafią niekiedy znacznie się przeciągać. Jeśli samodzielnie aplikujesz na ogłoszenie firmy, zwykle nie masz bezpośredniego kontaktu do danej osoby z działu HR. Nie możesz spytać o przebieg procesu. Jeżeli współpracujesz z agencją rekrutacyjną, masz bezpośredni kontakt do rekrutera, który prowadzi projekt i który na bieżąco informuje Cię o przebiegu procesu. Konsultant z kolei ma informacje z pierwszej ręki – od menedżera z firmy, dla której pracuje.

Powód 4: Rekruter jest doradcą i menedżerem Twojej kariery               

– Profesjonalny rekruter dba o to, abyś zaprezentował się klientowi z jak najlepszej strony. Konsultantowi zależy na tym, by jego klient zatrudnił właśnie Ciebie, dlatego może wskazać błędy, które być może popełniasz, i pomóc Ci je wyeliminować. Dobry headhunter jest Twoim doradcą kariery, który może Ci podpowiedzieć, czy kultura organizacyjna jego klienta jest zbieżna z Twoimi oczekiwaniami wobec pracodawcy. Jeśli samodzielnie aplikujesz na dane stanowisko, nie zawsze masz możliwość dobrego poznania potencjalnego pracodawcy jeszcze przed przyjęciem oferty. Rekruter może przekazać Ci wiele informacji na temat firmy, dzięki czemu będziesz mieć świadomość, do jakiej organizacji być może dołączysz – komentuje Monika Antczak, Business Unit Manager HRK ICT.    

Powód 5: Rekruter przedstawia Ci oferty dopasowane do Twoich oczekiwań

Rekruterzy zadają kandydatom pytania na temat tego, w jakiej organizacji chcieliby pracować, co jest dla nich ważne w codziennej pracy, czego oczekują od pracodawcy. Dzięki temu mogą dopasować oferty do Twoich oczekiwań i potrzeb. Kiedy samodzielnie aplikujesz na stanowisko, to Ty musisz się dopasować do wymagań pracodawcy.

Powód 6: Rekruter chce Cię zatrudnić, przedstawiciel wewnętrznego działu HR chce wybrać

Jeżeli rekruter decyduje się na przedstawienie Twojego profilu klientowi, to znaczy, że jest przekonany, że sprawdzisz się na danym stanowisku, i zależy mu na tym, by Cię zatrudniono. Jeżeli aplikujesz bezpośrednio do firmy, przedstawiciel wewnętrznego działu HR w początkowej fazie procesu ocenia Twoją kandydaturę tylko na podstawie przesłanego CV – zwykle tylko ono wpływa na decyzję specjalisty ds. HR, czy zaangażować Cię do dalszych etapów rekrutacji.

Powód 7: Rekruter jest źródłem wiedzy na temat firmy

Profesjonalny rekruter rzetelnie dzieli się wiedzą z kandydatem. Konsultant nie tylko przedstawi Ci informacje, które zwykle i tak znajdują się w ogłoszeniu, ale opowie Ci o tym, jaka jest sytuacja w firmie klienta czy jaki jest powód rekrutacji. Kiedy samodzielnie aplikujesz na stanowisko, zwykle nie masz dostępu do tak szczegółowych informacji na temat potencjalnego pracodawcy.

Powód 8: Rekruter jest Twoim kontaktem na przyszłość

Nawet jeżeli zgłosisz się do rekrutera, a ten nie będzie miał dopasowanych do Ciebie ofert, będzie o Tobie pamiętał, kiedy tylko takie się pojawią. W takiej sytuacji to rekruter sam skontaktuje się z Tobą, by przedstawić Ci ofertę, która będzie dopasowana do Twoich oczekiwań.

Czy warto więc współpracować z rekruterem z firmy doradztwa personalnego działu IT? Przedstawiliśmy Ci naszą perspektywę – teraz decyzja należy do Ciebie. Jeżeli wymienione argumenty do Ciebie przemawiają, skontaktuj się z nami: zespół ICT w HRK, zespół IT Contracting w HRK