
Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną otwiera przed Tobą szanse na uzyskanie wymarzonej pracy. To naturalne, że chcesz wypaść podczas interview jak najlepiej. Musisz się zatem dobrze przygotować do rozmowy z rekrutrem.
Przede wszystkim zbierz informacje, które pozwolą Ci pokazać się w oczach potencjalnego pracodawcy, jako najlepszy kandydat. Jakie dane powinny być dla Ciebie szczególne ważne?
Informacje o firmie
Musisz zdobyć jak najwięcej informacji o firmie, w której ubiegasz się o pracę na interesującym Cię stanowisku. Dobrze byłoby, abyś zapoznał się ze specyfiką działalności firmy, zdobył informacje o jej pozycji na rynku, możliwościach rozwoju, a także o firmach konkurencyjnych.
Powinieneś znać branżę, w której operuje dana firma i posiadać tym więcej informacji, im wyższe stanowisko w strukturze firmy stanowi przedmiot Twojego zainteresowania. Taka wiedza pozwoli Ci zaprezentować się jako osoba kompetentna, zainteresowana i zmotywowana do podjęcia pracy. Jeżeli ponadto uda Ci się zdobyć informacje odnośnie polityki personalnej, będziesz mógł odpowiedzieć sobie, jakie masz możliwości rozwoju, awansu, czego możesz oczekiwać i czy to, co oferuje firma, pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami wobec przyszłej pracy.
Informacje o sobie
Drugim etapem powinno być usystematyzowanie wiedzy o sobie, o doświadczeniu, kwalifikacjach, szkoleniach, które będą przydatne na danym stanowisku. Część z tych informacji zawarłeś już w CV i w liście motywacyjnym, musisz się teraz zastanowić nad takimi zagadnieniami, jak Twoje mocne i słabe strony, przeanalizowanie sukcesów, które odniosłeś na polu zawodowym, przypomnienie sobie sytuacji trudnych, problematycznych, które udało Ci się rozwiązać, przemyślenie Twoich planów na przyszłość.
Na zakończenie przeanalizuj raz jeszcze oczekiwania przedstawione przez firmę wobec kandydatów na omawiane stanowisko i zastanów się, jakie ewentualne wątpliwości mogą pojawić się u Twojego potencjalnego pracodawcy. Jeżeli nie spełniasz przedstawionych przez pracodawcę oczekiwań w 100% (np. długość doświadczenia na danym stanowisku, stopień znajomości języka itp.), zastanów się, jakie fakty z Twojego doświadczenia zawodowego mogą zrekompensować te braki, np. w jakim czasie jesteś w stanie opanować język na oczekiwanym poziomie czy też jakie innego rodzaju działania, umożliwiające zdobycie wymaganych umiejętności podejmowałeś.
Informacje o spotkaniu
Bez względu na to, jak silna jest Twoja motywacja do podjęcia pracy i jak duże masz doświadczenie w rozmowach kwalifikacyjnych, każde kolejne spotkanie jest pewnego rodzaju stresem. Na pewno też masz swoje sprawdzone sposoby, jak radzić sobie z tego rodzaju napięciami. Bardzo ważne jest, abyś wiedział jak najwięcej o tym, co może spotkać Cię podczas rozmowy. Informacje te pozwolą Ci poczuć się pewniej. Dlatego też, gdy będziesz zapraszany na rozmowę, zapytaj:
- Jak długo będzie trwało spotkanie? - być może wystarczy pół godziny, ale może też ono trwać znacznie dłużej.
- Ile osób będzie obecnych na spotkaniu? - dobrze jest wiedzieć czy spotykać się będziesz z jedną osobą, czy też z kilkoma.
- Jaki będzie miało charakter? - tylko rozmowa czy też będziesz musiał rozwiązywać jakieś testy, wykonywać innego typu zadania.
Przeczytaj także
-
HR Business Partner – nowoczesna rola w zarządzaniu zasobami ludzkimi
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czym zajmuje się HR Business Partner, jakie ma perspektywy rozwoju oraz jakie są aktualnie widełki na tym stanowisku.
-
Assessment Center – zadania na stanowiska kierownicze
Jakie są różnice między rekrutacją tradycyjną a Assessment Center? Jak przygotować się do sesji AC a jak do Development Center?
-
Video CV – jak wyróżnić się na rynku pracy?
Kiedy warto nagrywać video cv? Jakie może to nieść korzyści dla kandydata?