Podziękowanie za udział w rekrutacji – czy jest ważne? | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Podziękowanie za udział w rekrutacji – czy jest ważne?

27.01.2022
Główne zdjęcie artykułu

Udało Ci się znaleźć nowego pracownika? To świetna wiadomość! Warto ją przekazać nie tylko osobie zatrudnionej, ale także innym uczestnikom procesu rekrutacyjnego. Jak podziękować kandydatom za udział w rekrutacji i czy w ogóle warto to robić? Podpowiadamy, dlaczego warto zadbać o candidate experience.

Informacja o wyborze pracownika – dlaczego warto poinformować pozostałych kandydatów?

Choć podziękowanie za udział w rekrutacji nie jest obowiązkowe, to zdecydowanie mile widziane. Świadczy o profesjonalizmie rekruterów i szacunku do kandydatów. Dzięki temu osoba, która wysłała zgłoszenie, wie, że rekrutacja dobiegła końca i nie będzie czekać na telefon, który… nigdy nie zadzwoni. Profesjonalny rekruter powinien zadbać o to, aby kandydat był dobrze poinformowany o wszystkich podejmowanych przez niego krokach w trakcie całego procesu rekrutacyjnego. Dlatego już przed rozpoczęciem rekrutacji warto przygotować podziękowanie za przesłanie CV oraz wzięcie udziału w rekrutacji.

Podziękowanie za udział w rekrutacji – dlaczego jest tak rzadko stosowane?

Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj jest bardzo prozaiczna. Nie chodzi o brak szacunku do kandydata, ale po prostu o brak czasu. Taka sytuacja najczęściej zdarza się, gdy nad procesem rekrutacyjnym czuwają osoby, które pełnią jednocześnie inne kluczowe funkcje w organizacji. Coraz więcej firm jest jednak świadomych, jak ważne jest doświadczenie kandydata, dlatego powierza nadzór nad przebiegiem procesu rekrutacyjnego doświadczonym rekruterom.

Jak napisać podziękowanie za przesłanie CV?

Jak usprawiedliwić brak kontaktu z osobami, które wysłały zgłoszenie aplikacyjne? „Skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami” – to najczęściej stosowana formułka w ofertach pracy. Czy to wystarczy? Jeśli chcesz, aby Twoja firma została dobrze zapamiętana przez kandydata, zdecydowanie nie! Oczywiście rekruter ma prawo odrzucić aplikacje, które nie pasują do danego profilu stanowiskowego. Jednak w dobie tak silnej konkurencji o wysoko wykwalifikowanych pracowników warto zadbać o feedback na każdym etapie procesu rekrutacji. 

Podziękowanie za przesłanie CV – wzór

Dzień dobry, [imię kandydata]!
Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą i przesłanie dokumentów aplikacyjnych. Jeśli uznamy, że posiada Pan/Pani doświadczenie i umiejętności, które mogą przysłużyć się do rozwoju naszej firmy, z przyjemnością zaprosimy Pana/Panią na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli tym razem nie uda nam się podjąć współpracy, poinformujemy Pana/Panią o zakończeniu rekrutacji.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy powodzenia
[Podpis]

Telefonicznie czy mailowo: jak poinformować pozostałych kandydatów o zakończeniu procesu rekrutacji?

Obie formy są dopuszczalne. Jeżeli w rekrutacji brało udział kilku kandydatów, każdego z nich możesz poinformować telefonicznie. Jeśli na rozmowę zostało zaproszonych kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, to lepszym (a z pewnością szybszym) rozwiązaniem będzie wysłanie wiadomości mailowej.

Jakie elementy powinno zawierać podziękowanie za udział w rekrutacji? 

  • Powitanie;
    2-3 zdania wyrażające wdzięczność za zainteresowanie ofertą i poświęcenie czasu na wzięcie udziału w rekrutacji;
  • Zachęcenie do wzięcia udziału w kolejnych rekrutacjach;
  • Zwrot grzecznościowy kończący wiadomość.

Informacja zwrotna po rekrutacji – wzór

Dzień dobry, [imię kandydata]!
Dziękujemy za wzięcie udziału w rekrutacji na stanowisko [nazwa stanowiska]. Pragniemy poinformować, że rekrutacja dobiegła końca. Na ten moment nie możemy zaoferować Panu/Pani pracy w naszej firmie. Nieustannie się rozwijamy! Zachęcamy do śledzenia zakładki „Kariera” na naszej stronie internetowej oraz mediów społecznościowych i zapraszamy do udziału w kolejnych rekrutacjach.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy sukcesów na wybranej ścieżce zawodowej
[Podpis]


Zamieszczoną powyżej wiadomość możesz wysłać nie tylko do osób, które otrzymały zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, ale wszystkich, które wysłały dokumenty aplikacyjne.

Jak spersonalizować wiadomość do kandydata, który nie przeszedł procesu rekrutacji?

Jeśli zależy Ci na tym, aby zadbać o pozytywne doświadczenie kandydata, powyższy wzór wiadomości możesz uzupełnić jednym lub dwoma dodatkowymi zdaniami odwołującymi się do spotkania z kandydatem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tworząc podziękowanie za udział w rekrutacji, warto zadbać o to, aby kandydat, mimo odrzucenia, poczuł się jak najlepiej. Dlatego unikamy krytyki: „Proszę popracować nad autoprezentacją” lub „Zapraszamy za kilka lat, jak zdobędzie Pan/Pani więcej doświadczenia”. Co w takim razie możemy napisać?

  • Doceniamy Pana/Pani pozytywne nastawienie i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów.
  • Jesteśmy pełni uznania za tak szeroką wiedzę o naszej firmie.
  • Cenimy osoby, które, tak jak Pan/Pani, wykazują dużą inicjatywę.

Dla kandydata będzie to informacja, że wysiłek włożony w przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej nie poszedł na marne. Istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że po takiej wiadomości osoba ta zechce wziąć udział w przyszłych rekrutacjach.