Pierwszy kontakt z agencją rekrutacyjną – 5 błędów, których warto unikać | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Pierwszy kontakt z agencją rekrutacyjną – 5 błędów, których warto unikać

01.08.2017
Główne zdjęcie artykułu

Odzywa się do ciebie rekruter i… co dalej? Jak odpisać na wiadomość, co powiedzieć podczas rozmowy telefonicznej i na spotkaniu? I najważniejsze – jakich błędów nie popełnić? Sprawdź rady konsultantów HRK!

Błąd 1: brak odpowiedzi na wiadomość

Rekruterzy nie polegają już tylko na odpowiedziach na ogłoszenia. Poszukują przede wszystkim pasywnych kandydatów, którzy nie aplikują w danej chwili na oferty pracy i nie biorą udziału w projektach rekrutacyjnych. Dlatego może się zdarzyć, że to headhunter skontaktuje się z tobą jako pierwszy – najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych, takich jak LinkedIn czy Goldenline. Co wówczas zrobić?

Warto odpowiedzieć na wiadomość, nawet jeżeli nie rozważasz w danej chwili zmiany pracodawcy. Być może w przyszłości będziesz poszukiwać nowych wyzwań zawodowych i właśnie wtedy skontaktujesz się z konsultantem specjalizującym się w rekrutacji do twojej branży. Brak odpowiedzi może zamknąć ci furtkę!

Błąd 2: niedotrzymywanie uzgodnionych terminów

Jeżeli jesteś zainteresowany propozycją, którą przedstawił ci rekruter, powinieneś pokazać zaangażowanie. Z pewnością na pewnym etapie procesu rekrutacyjnego konsultant poprosi cię o wysłanie CV. Czas ma w tym przypadku duże znaczenie. Jeżeli uzgodnisz termin wysłania swojego życiorysu, dotrzymuj go. Opóźnienie może skutkować tym, że headhunter przedstawi swojemu klientowi innego kandydata, a ty stracisz możliwość wzięcia udziału w rekrutacji.

Dotrzymywanie ustalonych terminów dotyczy również spotkań – czy to z rekruterem, czy w docelowej firmie, do której aplikujesz. Spóźnienia mogą zostać źle odebrane, tak samo jak nieprzyjście. Oczywiście czasami może się zdarzyć coś niezależnego od nas, więc jeżeli wiesz, że spóźnisz się na spotkanie lub nie będziesz w stanie na nie dotrzeć, poinformuj o tym odpowiednio wcześniej osobę, z którą się umówiłeś.

– Nieprzyjście na spotkanie bez wcześniejszego poinformowania jest jednym z najgorzej odbieranych błędów kandydatów, ponieważ pokazuje stosunek kandydata do konkretnego procesu rekrutacji i brak motywacji do zmiany pracy. Zawsze mogą się zdarzyć sytuacje losowe. Po wcześniejszym odwołaniu lub przełożeniu spotkania nie mają one jednak wpływu na dalszy proces czy relacje z rekruterem – komentuje Magdalena Lewy, Associate Consultant HRK Financial Markets.

Błąd 3: bycie nieuprzejmym

Jeżeli rekruter rozmawia z tobą w profesjonalny, uprzejmy sposób, odwzajemnij się tym samym. Dzięki temu zyskasz w oczach zarówno konsultanta, jak i jego klienta. Utrzymywanie dobrych relacji z headhunterem da ci też większą szansę na to, że będzie o tobie pamiętał w przyszłości – przy okazji innych projektów rekrutacyjnych – i jest duże prawdopodobieństwo, że chętnie cię do nich zaprosi.

– Telefon od headhuntera możemy odebrać w różnych sytuacjach – także będąc w pracy, gdy przy biurku obok siedzą współpracownicy lub przełożony. Jeśli nie masz możliwości wygospodarowania kilku minut na swobodną rozmowę, postaraj się dyskretnie dać znać konsultantowi, o której godzinie może do ciebie zadzwonić ponownie. Deklarowanie, że nie jesteś zainteresowany rozmową, nie znając nawet jej tematu, może już na początku utrudnić zbudowanie relacji w przyszłości – podpowiada Ewa Koszyniuk, Associate Consultant w HRK FMCG.

Błąd 4: nagłe zerwanie kontaktu

Kiedy już odpowiesz na kontakt ze strony rekrutera, staraj się doprowadzić sprawę do końca. Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą pracy, słuchaj porad konsultanta i dotrzymuj terminów. Jeśli podejmiesz decyzję, że jednak chcesz zrezygnować z udziału w rekrutacji, skontaktuj się z headhunterem. Najgorsze, co możesz w tym przypadku zrobić, to zerwać kontakt bez słowa. Każdy może zmienić decyzję i konsultant z pewnością to zrozumie. Jeśli jednak w ogóle się nie odezwiesz, możesz stracić szansę na udział w innych procesach prowadzonych przez danego rekrutera. 

Błąd 5: zapominanie, że rekruter jest również twoim doradcą kariery

Tak samo jak tobie, rekruterowi również zależy na tym, abyś jak najlepiej wypadł na rozmowie z klientem. Dlatego udziela ci wskazówek odnośnie tego, jak powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna. Te rady mogą ci się również przydać przy okazji innych procesów rekrutacyjnych – pamiętaj o nich i wprowadzaj je w życie.  

– Kandydaci zapominają lub po prostu nie są świadomi, że osobie rekrutującej również zależy na jak najlepszej prezentacji kandydata. Często z tego powodu osoby starające się o pracę próbują zataić niektóre kwestie wynikające z CV (np. powód rozstania z ostatnim pracodawcą). Gra w otwarte karty z doradcą personalnym może przynieść więcej korzyści i przyspieszyć proces poszukiwań. Posiadając więcej informacji o kandydacie, rekruter może lepiej dopasować do niego konkretną ofertę pracy odpowiadającą oczekiwaniom – dodaje Magdalena Lewy z HRK.

Dobre relacje pomiędzy kandydatem i rekruterem są bardzo ważne, aby proces rekrutacyjny przebiegł szybko i bezproblemowo. Jeżeli pierwszy raz odzywa się do ciebie konsultant, pamiętaj o tym, by nie popełnić wymienionych błędów, a na pewno kontakt dla obu stron będzie przyjemny i być może zaowocuje nowymi możliwościami zawodowymi!  

Photo by Michael Mroczek on Unsplash