Okiem prawnika: w planach i konsultacjach - cz. 1 | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Okiem prawnika: w planach i konsultacjach - cz. 1

13.09.2022
Główne zdjęcie artykułu

Dowiedz się więcej o zapowiedziach zmian na rynku pracy, które są dopiero na etapie planów i konsultacji społecznych.

  • Diety z tytułu podróży służbowej w górę

W lipcu 2022 roku po raz pierwszy od prawie 10 lat wzrosła wysokość diety z tytułu podróży służbowej. Wynosi obecnie 38 zł. Na kolejną podwyżkę diety pracodawcy i pracownicy nie będą musieli czekać nawet 12 miesięcy. Już od 1 stycznia 2023 roku planowana jest kolejna podwyżka diet, tym razem do kwoty 45 zł – w sierpniu rozpoczęły się konsultacje zmian w tym zakresie.

Zmiana wysokości diety z tytułu podróży służbowej planowana jest również dla diet zagranicznych do części krajów, zmian w tych dietach nie było od prawie 10 lat. Podwyżka diet jest odpowiedzią na rosnące koszty o co apelowano od dawna. Po zakończonych konsultacjach, kiedy będą znane wszystkie zmiany omówimy szczegóły w tym zakresie.

  • Zmiany w Kodeksie Pracy

Nowelizacja Kodeksu Pracy obejmuje wdrożenie przepisów unijnych obejmujących miedzy innymi tzw. Dyrektywę Work Life Balance, w ramach której zostaną wprowadzone nowe regulacje obejmujące między innymi urlopy rodzicielskie, urlop okolicznościowy czy zwolnienie od pracy w związku z siłą wyższą. Zmiany w tym zakresie powinny zostać wdrożone do krajowego porządku prawnego w sierpniu 2022 roku. Niestety pomimo rozpoczęcia już w lutym konsultacji społecznych w tym zakresie, nadal projekt nie został przyjęty przez Radę Ministrów i nie został skierowany do Parlamentu.

To oznacza, że druga (poza pracą zdalną) nowelizacja Kodeksu Pracy może nie zostać wdrożona do końca 2022 roku. Jak tylko projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu przenalizujemy planowane rozwiązania uwzględniające zmiany.

[Stan na dzień: 13/09/2022]