Case study: Nielimitowane urlopy jako część kultury organizacyjnej | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Case study: Nielimitowane urlopy jako część kultury organizacyjnej

15.04.2022
Główne zdjęcie artykułu

Zapraszamy do zapoznania się z case study firmy SYZYGY Warsaw, które ukazało się w naszym E-booku: Benefity związane z czasem pracy.

W SYZYGY Warsaw wierzymy, że tradycyjna hierarchia i struktura zarządzania są przereklamowane i nie mają zastosowania 
w nowoczesnej zwinnej organizacji. Traktujemy się jak dorośli. Każdy ma możliwość podejmowania samodzielnych decyzji i bierze odpowiedzialność za ich konsekwencje. Naszym ostatecznym celem jest stanie się radykalnie szczerą, w pełni transparentną i samodzielnie zarządzaną organizacją. Podstawową wartością jest zaufanie - do innych i siebie samych. To właśnie zaufanie i szacunek pozwalają na budowanie głębszych więzi i tworzenie organizacji szanującej potrzeby swoich pracowników.  
 
Przykładem inicjatywy opartej na zaufaniu, a jednocześnie testującej założenia naszej organizacji, mogą być nielimitowane płatne dni wolne. Wierzymy, że tworzymy społeczność, w której każdy potrafi brać odpowiedzialność za swoje zadania i pełnione przez siebie role. Tym samym – każdy dobrze wie, kiedy i w jakim wymiarze może sobie pozwolić na odpoczynek – tak aby nie stanowiło to zagrożenia dla zespołu i całej firmy. 
 
Nielimitowany urlop oznacza, że każda osoba ma do wykorzystania dowolną liczbę dni wolnych. Dni wolne – czy to dłuższe, czy krótsze planujemy i konsultujemy w zespołach. Dajemy sobie przy tym jasny feedback, jeśli czujemy, że zaproponowany urlop koliduje z naszymi zespołowymi zobowiązaniami. 

Troszczymy się o siebie nawzajem i zwracamy uwagę, jeśli ktoś z nas chodzi za rzadko na urlop i trudno mu zadbać o swój dobrostan. Dodatkowo mamy stworzone role Wellbeing Guradianów, których jedną z odpowiedzialności jest monitorowanie samopoczucia osób z zespołu.  

Nielimitowane urlopy są tylko wycinkiem naszej kultury organizacyjnej, którą od ponad dwóch lat wszyscy wspólnie budujemy, i dzięki której zmieniamy nasze dotychczasowe przyzwyczajenia. To długa i czasami bardzo wyboista droga, ale satysfakcja ze zmian, które udało nam się przez te 2 lata wprowadzić jest ogromna. Gdybym mogła podsumować w trzech zdaniach na czym nam zależy, to przede wszystkim podkreśliłabym, że dążymy do stworzenia miejsca, w którym każdy, niezależnie od doświadczenia, roli i wewnętrznych motywacji może być autentyczną wersją siebie. Jest to możliwe, dzięki budowaniu szczerych i głębokich relacji. Chcemy stworzyć przestrzeń, która pozwala nam w pełni wykorzystać nasz potencjał, pojawiające się możliwości... i dobrze się przy tym bawić. 

Autor:

Paulina Grabowska 
People Partner/ Employer Storyteller/ Internal Coach
SYZYGY Warsaw