Kobieta na budowie - jak sobie radzi? Plusy i minusy zatrudnienia w budownictwie | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Kobieta na budowie - jak sobie radzi? Plusy i minusy zatrudnienia w budownictwie

12.06.2019
Główne zdjęcie artykułu

Zawód kierownika budowy stereotypowo uważany jest za męski, choć zdarzają się panie pracujące w tym zawodzie. Jak radzą sobie w pracy oraz co je motywuje?

Jeszcze kilkanaście lat temu sektor ten był uznawany za typowo męski, a kobiety nie odgrywały w nim pierwszoplanowych ról. Dziś, ze względu na zacieranie się granic, wynikających z różnic płci, kobiety coraz częściej można spotkać na placach budowy. Już 12% kierowników budowy to kobiety – wynika z naszego badania.

Kobiety nie tylko opuściły strefę administracyjno-biurową oraz pracę w dziale wsparcia budowy, a coraz częściej zajmują stanowiska eksperckie i kierownicze przy nowo powstających inwestycjach. Są zdeterminowane, aby pracować długoterminowo i zdobywać doświadczenie celem awansu oraz osiągania coraz wyższych pozycji w strukturach firmy. 

Portret kierowniczki budowy

Co ciekawe, aż 60% pań jest zadowolonych z obecnego miejsca pracy. W przypadku mężczyzn zadowolenie zadeklarowało tylko 41% badanych. Wśród kobiet największym zainteresowaniem cieszą się następujące sektory: budownictwo drogowo-mostowe, budownictwo przemysłowe i energetyczne. Przeszkodą dla pań również nie jest przeprowadzka do innego miasta. Prawie 80% pań zadeklarowało chęć relokacji, gdyby wymagał tego nowy pracodawca. Oczekiwania finansowe kobiet na stanowisku kierownika budowy najczęściej mieszczą się w przedziale 8 000 – 10 000 zł netto (60% badanych), reszta respondentek chciałaby zarabiać powyżej 10 000 zł netto.

Niezwykle istotny dla pań jest work-life balance, zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Tuż za nim plasują się system premiowy, atmosfera w zespole oraz jasno określona ścieżka kariery. Dla ponad połowy pań motywację do pracy stanowią: samodzielność w działaniu, odpowiedni poziom wynagrodzenia oraz możliwość otrzymania awansu.

W tym zawodzie liczy się wiedza i doświadczenie połączone z siłą charakteru, asertywnością i umiejętnością podejmowania decyzji. Odpowiedzialność za prowadzenie budowy jest ogromna, praca zaś bardzo intensywna, więc istotne jest, by twardo stąpać po ziemi. Obecnie rynek jest bardzo otwarty na zatrudnianie kobiet na stanowiska kierowników budowy – kobiety są lojalne względem pracodawcy, cieszą się z możliwości rozwoju oraz zdobywania nowych doświadczeń. To cechy niezwykle pożądane przez firmy.  

Obecnie na rynku pracy w branży budowlanej są w cenie osoby posiadające bogate portfolio ukończonych z sukcesem inwestycji, znające się na materiałach budowlanych oraz optymalizacji kosztów. Liczy się również inicjatywa, przedsiębiorczość oraz umiejętność organizacji czasu i pracy, a tych cech kobietom nie brakuje.

Autor

Paweł Żywiec

Senior Executive Manager

HRK Real Estate & Construction & Energy