Jakich języków warto się uczyć w 2022? Języki przyszłości | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Jakich języków warto się uczyć w 2022? Języki przyszłości

18.05.2022
Główne zdjęcie artykułu

Nauka języków obcych to nie tylko sposób na poszerzenie horyzontów. To także możliwość zdobycia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Jakiego języka warto się uczyć w 2022 roku? Angielski, niemiecki, hiszpański, a może chiński? Poznaj języki przyszłości!

 

Nauka języka a podnoszenie kwalifikacji zawodowych

 

Umiejętność posługiwania się językami obcymi to na wielu stanowiskach jeden z podstawowych wymogów. W niektórych miejscach wystarczy znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym, w innych niezbędny jest poziom zaawansowany, który umożliwia swobodne załatwianie spraw biznesowych. Umiejętność posługiwania się językami to duży atut. Świadczy nie tylko o tym, że kandydat potrafi się porozumiewać w danym języku, ale także o tym, że jest osobą, która lubi poszerzać horyzonty i zdobywać nową wiedzę. To doskonale wpasowuje się w koncepcję lifelong learning, czyli kształcenia ustawicznego.

Choć w wielu zawodach znajomość języka bez certyfikatu lub dyplomu może być wystarczająca, to w niektórych miejscach pracy konieczne będzie okazanie stosownego dokumentu. Coraz więcej uczelni oferuje kierunki studiów, które łączą lingwistykę z biznesem, przygotowując do nauki w określonym zawodzie w języku obcym. Osoba, która kończy tego typu studia, ma możliwość rozpoczęcia pracy w firmach prywatnych lub instytucjach publicznych, które stawiają na współpracę międzynarodową.

Znajomość jednego języka obcego powoli staje się standardem. Coraz więcej osób, aby stać się jeszcze bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy, stawia na naukę drugiego, a nawet trzeciego języka. Jakie języki warto znać?

Przeczytaj też: Znasz języki obce? W tej branży znajdziesz pracę

 

5 języków przyszłości – sprawdź, jakiego języka warto się uczyć!

 

  • Język angielski

To najpopularniejszy język międzynarodowy, którym posługuje się około dwa miliardy osób. Angielski umożliwia komunikację w niemal każdym zakątku globu. Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym lub średnio zaawansowanym staje się standardem w wielu miejscach pracy. W przedsiębiorstwach o zasięgu międzynarodowym angielski to podstawowy język biznesu. W przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach wyższego szczebla niezbędna jest znajomość angielskiego w stopniu zaawansowanym, umożliwiająca prowadzenie negocjacji z zagranicznymi partnerami.

  • Język niemiecki

Język niemiecki jest językiem urzędowym w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu, Lichtensteinie i w północnych Włoszech. Na co dzień posługuje się nim ponad 120 milionów osób. Znajomość języka niemieckiego ułatwia znalezienie zatrudnienia nie tylko u naszych zachodnich sąsiadów, ale także w niemieckich firmach działających na terenie Polski. Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim ułatwia znalezienie pracy w wielu branżach m.in. przemysłowej, usługowej czy transportowej. Osoby, które płynnie posługują się zarówno językiem angielskim, jak i niemieckim, mają szansę na atrakcyjniejsze zarobki niż te, które znają wyłącznie angielski.

  • Język hiszpański

Język hiszpański jest językiem urzędowym w ponad 20 krajach i należy do języków międzynarodowych. Osoby, które znają język hiszpański, mają szansę na znalezienie zatrudnienia za granicą oraz w polskich firmach współpracujących m.in. z firmami z Ameryki Północnej i Południowej.

  • Język chiński

Językiem chińskim posługuje się blisko 900 milionów osób. Choć w poprzednich dekadach trudno było spotkać w Polsce osoby używające tego języka w kontaktach biznesowych, dziś można śmiało powiedzieć, że znajomość chińskiego otwiera drzwi do satysfakcjonującej kariery zawodowej. Chińska gospodarka rozwija się w dynamicznym tempie. Coraz więcej firm z Państwa Środka lokuje kapitał na Starym Kontynencie i otwiera filie w największych stolicach europejskich. Znajomość języka chińskiego może więc zaowocować ciekawymi propozycjami zawodowymi zarówno w kraju, jak i za granicą.

  • Język arabski

Język arabski to język urzędowy w ponad 20 krajach świata m.in. w Egipcie, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tunezji czy Arabii Saudyjskiej. Coraz więcej firm z krajów arabskich z zainteresowaniem patrzy na rynek europejski. Polscy inwestorzy poszukują kontraktów w Dubaju oraz innych krajach Zatoki Perskiej. Specjaliści prognozują, że w najbliższych latach współpraca ta będzie coraz silniejsza. 

 

Czym się kierować przy wyborze języka?

 

Rozpoczęcie nauki kilku języków jednocześnie może okazać się karkołomnym zadaniem. Warto więc skupić się na jednym. Jakiego języka się uczyć? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zastanów się, jaki język może stać się dla Ciebie przepustką do rozwoju kariery zawodowej. Może wystarczy podszkolić język angielski, aby znaleźć nową, lepiej płatną ofertę lub otrzymać awans w obecnym miejscu pracy? Sprawdź, jakie masz możliwości! Jeśli w Twojej pracy nie ma jasno wytyczonej ścieżki zawodowej, poproś przełożonych o przedstawienie możliwości rozwoju z uwzględnieniem nauki nowego języka. Wiele firm oferuje swoim pracownikom kursy doszkalające.

Dużo zależy także od branży, w której pracujesz. Twoja firma obsługuje wielu klientów z Ameryki Łacińskiej? Znajomość języka hiszpańskiego może zaowocować dodatkowymi zleceniami. Przedsiębiorstwo, w którym pracujesz, poważnie rozważa inwestycje w Państwie Środka? To idealny moment, aby rozpocząć intensywny kurs języka chińskiego. Jeśli firmie uda się nawiązać ciekawe kontakty biznesowe, osoby znające język kontrahenta z pewnością będą mogły liczyć na dynamiczny rozwój kariery zawodowej.

 

Jak w dobie technologii uczyć się języków?

 

Nauka języka obcego wymaga samozaparcia i cierpliwości. Nikt nie jest w stanie z dnia na dzień opanować zasad nowego języka i płynnie się w nim porozumiewać. Czy da się opanować podstawy nowego języka w kilka miesięcy? Wiele zależy od tego, ile czasu poświęcisz na naukę i jaką metodę wybierzesz. Warto mieć świadomość, że znajomość jednego języka obcego ułatwia poznawanie kolejnych.

Nie masz czasu na regularne spotkania z lektorem? Chcesz przełamać barierę językową, ale nie dysponujesz budżetem, który pozwoliłby Ci na naukę wybranego języka obcego? Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu nauka języków obcych jeszcze nigdy nie była tak prosta. Wystarczy telefon lub komputer z dostępem do sieci. Wybranego języka obcego, nawet najbardziej egzotycznego, możesz uczyć się z dowolnego miejsca na świecie. Wiele wartościowych materiałów dostępnych jest za darmo.

  • Aplikacje

To najpopularniejszy sposób nauki języka obcego. Aplikacja zainstalowana w smartfonie pozwala na poznawanie nowych słówek i ćwiczenie gramatyki w niemal dowolnym momencie np. w trakcie podróży autobusem lub czekania w kolejce u lekarza.

  • Audiobooki

Nie masz czasu na czytanie książek? Zacznij słuchać! W internecie znajdziesz wiele wartościowych audiobooków nagranych w języku, który chcesz lepiej poznać. Dzięki temu oswoisz się z brzmieniem wybranego języka i poznasz prawidłową wymowę wielu słówek oraz całych zwrotów.

  • Kursy online

Nie musisz kończyć wcześniej pracy, żeby zdążyć na popołudniowe zajęcia w szkole językowej. W internecie znajdziesz bogatą ofertę platform do nauki języków obcych. Kurs online możesz zacząć w dowolnym momencie na wybranym poziomie.

  • Wideorozmowy

Znasz podstawy danego języka, ale brakuje Ci treningu? Zajrzyj na jedną z grup językowych w mediach społecznościowych. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz tam osoby, które, podobnie jak Ty, chciałyby potrenować konwersację na czacie lub kamerce internetowej. Wspólne lekcje to większa motywacja.