Jak napisać list motywacyjny, aby zainteresował rekrutera? Wzór klasycznego listu (porady) | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Jak napisać list motywacyjny, aby zainteresował rekrutera? Wzór klasycznego listu (porady)

11.05.2021
Główne zdjęcie artykułu

List motywacyjny to jeden z najważniejszych dokumentów, który trzeba stworzyć, przygotowując się do zmiany pracy. Napisanie go wielu osobom sprawia jednak trudność. Dlaczego? Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób przedstawić swoje zalety, aby wyróżnić się spośród setek podobnych zgłoszeń. My wiemy, jak napisać list motywacyjny, który rekruter przeczyta od początku do końca (a następnie prawdopodobnie zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną). Sprawdź, jak to zrobić!

Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny (z języka angielskiego cover letter) to list adresowany do osoby lub instytucji, który objaśnia motywację osoby starającej się o przyjęcie do pracy. Jest dokumentem formalnym, wymaga więc stosowania zwrotów grzecznościowych oraz zachowania określonej formy. List motywacyjny najczęściej dzielimy na cztery części: nagłówek, wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Każdy z tych elementów omówimy w kolejnym akapicie.

Jakie informacje powinien zawierać list motywacyjny? 

Pamiętaj, że list motywacyjny do pracy nie powinien kopiować 1:1 informacji zawartych w CV. To dwa odrębne dokumenty, które spełniają różne cele.

 • Nagłówek

Jak zacząć list motywacyjny? Przedstaw się! W tej części listu zamieść swoje imię (ewentualnie imiona, jeśli posiadasz drugie i używasz go na co dzień), nazwisko, a także podstawowe dane kontaktowe: numer telefonu oraz adres e-mail. Pamiętaj, aby w prawym górnym rogu zamieścić miejscowość oraz datę.

 • Wstęp

Zacznij od zwrotu grzecznościowego. Poniżej zamieść informację o tym, na jakie stanowisko aplikujesz. Jak pisać list motywacyjny, aby już na samym początku wyróżnić się na tle innych kandydatów? Unikaj utartych sformułowań takich jak: „w odpowiedzi na ogłoszenie”, lecz postaraj się już w pierwszym akapicie zaintrygować rekrutera, np. stosując pytania retoryczne „Dlaczego uważam, że świetnie sprawdzę się na danym stanowisku?”.

 • Rozwinięcie

To miejsce, w którym możesz opowiedzieć nieco więcej o swoich umiejętnościach i osiągnięciach. Staraj się pisać jak najbardziej klarownie. Unikaj długich i rozwlekłych zdań. Postaw na konkrety, najlepiej takie, które możesz łatwo udowodnić. Najważniejsze informacje możesz wyboldować, aby dodatkowo przyciągnąć uwagę rekrutera.

 • Zakończenie

Podkreśl gotowość do spotkania z rekruterem na rozmowie kwalifikacyjnej i zakończ list zwrotem grzecznościowym. Nie zapomnij o podpisie (jeśli wysyłasz list w formie elektronicznej, nie musisz podpisywać go odręcznie).

Praktyczne porady dotyczące pisania listu motywacyjnego

 • Jeśli odpowiadasz na ogłoszenie sformułowane w języku obcym, załącz CV oraz list motywacyjny w tym samym języku.
 • Jak napisać (dobry) list motywacyjny? Dokładnie przeczytaj ogłoszenie i sprawdź, jakie umiejętności są najbardziej pożądane przez pracodawcę. Zapoznaj się także z działalnością firmy. Dowiedz się, w jakich obszarach działa i spróbuj znaleźć jak najwięcej punktów wspólnych z Twoim doświadczeniem.
 • Choć można powiedzieć, że każdy list motywacyjny wygląda nieco podobnie, unikaj metody kopiuj-wklej, podmieniając tylko nazwisko adresata i dane firmy, do której aplikujesz. Postaraj się, żeby każdy dokument był jak najbardziej spersonalizowany, nawet jeśli kandydujesz na wiele podobnych stanowisk.
 • Pamiętaj o zasadach ortografii i interpunkcji. Nawet jeśli nie ubiegasz się o pracę na stanowisku wymagającym posługiwania się nienaganną polszczyzną, pamiętaj, że list motywacyjny to Twoja wizytówka. Liczne błędy czy literówki być może nie przekreślą Twojej kandydatury (jeśli obronisz się w inny sposób), ale będą ważną informacją o Twoim podejściu do powierzonych zadań.
 • Jak zacząć list motywacyjny, jeśli nie znasz danych personalnych osoby, do której go adresujesz? Wówczas wystarczy, że zamieścisz nazwę oraz adres firmy.
 • Zarówno w CV, jak i liście motywacyjnym podaj profesjonalny adres e-mail zawierający Twoje imię i nazwisko.
 • Zadbaj o to, aby CV i list motywacyjny tworzyły spójną całość (wykorzystaj tę samą czcionkę, odstępy i kolory).
 • Nie justuj tekstu! Liczne badania pokazały, że wpływa to negatywnie na proces czytania i przyswajania informacji.
 • Przeczytaj list kilkukrotnie po napisaniu. Możesz dodatkowo przepuścić go przez jeden z darmowych, dostępnych w internecie programów korektorskich. Nie są one w stanie całkowicie zastąpić uważnego czytania, ale pozwolą wyłapać najpopularniejsze błędy ortograficzne, interpunkcyjne, językowe czy stylistyczne. Błędy i literówki mogą zdarzyć się każdemu, ale warto poświęcić chwilę, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Schludny list jest jak schludne ubranie – może wiele powiedzieć o człowieku, który go napisał!

Przykład listu motywacyjnego

                                                                                                                                                     Miejscowość, data

 

Imię i nazwisko kandydata

Numer telefonu

Adres e-mail

Adres zamieszkania

                                                                                                                                        Imię i nazwisko adresata

                                                                                                                                        Stanowisko

                                                                                                                                        Nazwa firmy

                                                                                                                                        Adres firmy

Szanowny Panie/Szanowna Pani/Szanowni Państwo!

W trakcie poszukiwania nowych wyzwań zawodowych natrafiłam/natrafiłem na zamieszczone przez Państwa ogłoszenie. Oferta wzbudziła moje zainteresowanie ze względu na rozpoznawalną markę kojarzącą się przede wszystkim z wysokiej jakości produktami oraz ze zróżnicowanym asortymentem. Dlatego z przyjemnością aplikuję na stanowisko starszego doradcy klienta/sprzedawcy w Państwa firmie. Dlaczego uważam, że jestem idealną kandydatką/idealnym kandydatem na to stanowisko?

Od pięciu lat pracuję jako doradca klienta w sklepie obuwniczym. Rozpoczęłam/Rozpocząłem pracę od stanowiska juniorskiego, a dzięki systematycznej realizacji powierzonych mi zadań w 2019 roku otrzymałam/otrzymałem awans na stanowisko starszego doradcy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu świetnie poznałam/poznałem branżę modową. Wypracowałam/wypracowałem także umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z klientami i budowania trwałych relacji. Dzięki uczestnictwu w kursie „Skuteczne techniki sprzedaży” na poziomie podstawowym i zaawansowanym potrafię rozpoznać potrzeby klientów i zaoferować im produkty dopasowane do oczekiwań. Moje umiejętności mają realny wpływ na wzrost wyników sprzedażowych.

Po uzyskaniu awansu na stanowisko seniorskie nadzorowałam/nadzorowałem pracę czteroosobowej grupy sprzedawców, zdobywając doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Chętnie dzielę się zdobytą wiedzą i z łatwością przekazuję ją innym. Konsekwentnie realizowałam/realizowałem założenia planów sprzedażowych, co zaowocowało ponad 40% wzrostem sprzedaży w porównaniu do roku poprzedniego i uzyskaniem tytułu „Sprzedawcy Roku 2019”. Doskonała znajomość branży obuwniczej i aktualnych trendów z pewnością wpłynie na skrócenie okresu potrzebnego do wdrożenia w Państwa firmie.

Jestem przekonana/przekonany, że moje umiejętności sprzedażowe, doradcze i kierownicze mogłyby wpłynąć na rozwój Państwa firmy. Z przyjemnością opowiem więcej o swoim doświadczeniu zawodowym na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

                                                                                                                              Z poważaniem

                                                                                                                              Podpis kandydata

Czy do każdego CV należy dołączyć list motywacyjny?

Jeżeli w ogłoszeniu znajduje się informacja, że list motywacyjny do pracy jest niezbędny, nie wysyłaj samego CV. A co w sytuacji, gdy w ogłoszeniu nie ma informacji o konieczności dołączania listu? Wtedy wybór należy do Ciebie. Jest to jednak dodatkowa okazja do zaprezentowania siebie i swoich umiejętności.

Przeczytaj też: CV to Twoja wizytówka – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jak zacząć pisanie listu motywacyjnego bez doświadczenia?

Osoby, które szukają swojej pierwszej pracy, często zastanawiają się, czy w związku z brakiem doświadczenia zawodowego jest sens dołączać do CV list motywacyjny. Odpowiadamy: oczywiście, że tak! Pisanie listu motywacyjnego nie musi być trudne, nawet gdy szukasz swojej pierwszej pracy. Zawrzyj w nim informacje o kompetencjach miękkich i spróbuj uzasadnić, w jaki sposób wykorzystasz je w przyszłej pracy. Kompetencje miękkie to np. umiejętność rozwiązywania problemów, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, szybkie przystosowywanie się do nowych obowiązków i zarządzanie czasem. Warto je szlifować, ponieważ przydają się w prawie każdym zawodzie niezależnie od branży. W liście motywacyjnym warto wspomnieć o różnego rodzaju stażach i praktykach (nawet bezpłatnych) oraz pracy dorywczej, nawet tej, która nie jest bezpośrednio związana z pracą na danym stanowisku. Taka informacja jest bardzo cenna dla rekrutera, stanowi bowiem potwierdzenie opisywanych kompetencji miękkich. Nie bój się odpowiadać na ogłoszenia dużych i znanych firm. Rekruterzy zwracają uwagę nie tylko na doświadczenie w zawodzie, ale także chęć podjęcia pracy, zaangażowanie i… odwagę w działaniu!