Digital Marketing Manager – wszystko, co musisz wiedzieć | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Digital Marketing Manager – wszystko, co musisz wiedzieć

20 czerwiec 2023
Główne zdjęcie artykułu

Poznaj zakres obowiązków Digital Marketing Managera. Dowiedz się jakie są wymagania i zarobki na tym stanowisku.

Kreowanie wizerunku marki w internecie to jedno z najważniejszych zadań zespołu marketingowego, na którego czele stoi Digital Marketing Manager. Czym się zajmuje? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby kandydować na to stanowisko? Oto kluczowe kompetencje i perspektywy rozwoju dla tego specjalisty.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kim jest digital marketing manager,
 • kto może zostać digital marketing managerem,
 • jakie są perspektywy rozwoju w zawodzie digital marketing managera,
 • ile zarabia digital marketing manager.

Digital Marketing Manager – czym się zajmuje i jakie pełni funkcje?

Obecnie trudno wyobrazić sobie markę, która nie prowadzi żadnych działań reklamowych w sieci. Internet to jedno z podstawowych mediów umożliwiających kontakt z potencjalnymi klientami. Stworzenie silnej marki to zadanie, które wymaga opracowania strategii zgodnej z celami biznesowymi firmy.

Digital Marketing Manager to osoba, która jest odpowiedzialna za kompleksowe zarządzanie marketingiem cyfrowym marki. Do podstawowych zadań tego specjalisty należy koordynowanie działań dotyczących promocji produktów lub usług firmy w środowisku online. Digital Marketing Manager może być samodzielnym specjalistą, który ściśle współpracuje np. z agencjami marketingowymi lub domami mediowymi albo managerem zespołu. To osoba, która koordynuje wszystkie działania marketingowe marki w internecie, w tym także w mediach społecznościowych. Jest odpowiedzialny za kreowanie wizerunku firmy w sieci zgodnie z obraną strategią i celami biznesowymi firmy. 

W związku z powszechnym dostępem do internetu i dużą konkurencją między markami znaczenie pracy Digital Marketing Managera stale rośnie. Kryzysy wizerunkowe, wywołane np. brakiem spójnej komunikacji mogą przełożyć się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Dlatego na stronach agencji pracy można znaleźć wiele ofert dla doświadczonych Digital Marketing Managerów, którzy specjalizują się w tworzeniu strategii marketingowych dla firm z wielu branż.

Jakie wymagania musi spełnić kandydat na stanowisko Digital Managera?

Osoby, które chciałyby rozpocząć karierę na stanowisku Digital Marketing Manager, często zastanawiają się, czy do koordynowania kampanii online konieczne jest wykształcenie wyższe kierunkowe. W branży marketingu internetowego dużo ważniejsze jest doświadczenie. Wiele zależy jednak od pracodawcy. W niektórych miejscach wykształcenie wyższe z w obszarze digital marketingu może być niezbędne do tego, aby kandydat mógł wziąć udział w procesie rekrutacji.

Wiele osób pracujących w marketingu ma jednak wykształcenie w innych dziedzinach, takich jak zarządzanie czy psychologia. Dyplomy, kursy i certyfikaty potwierdzające umiejętności związane z marketingiem internetowym zawsze będą dodatkowym atutem.

Osoba zatrudniona na stanowisku Digital Marketing Manager powinna wykazać się praktyczną znajomością narzędzi marketingowych i analitycznych, takich jak Google Analytics, umożliwiających planowanie i realizację kampanii online. Specjalista zajmujący się reklamą w internecie powinien także znać podstawy SEO i SEM.

Digital marketing manager powinien płynnie posługiwać się językiem angielskim, ze względu na to, że większość nowinek branżowych powstaje właśnie w tym języku.

Zakres obowiązków Digital Marketing Managera

Do podstawowych obowiązków Digital Marketing Managera należy:

 • opracowywanie strategii marketingowych online,
 • jeżeli jest managerem zespołu - nadzór nad jego pracą,
 • monitoring trendów,
 • analiza działań marketingowych konkurencji,
 • budowanie trwałych relacji z klientami,
 • współpraca z innymi działami firmy, w tym z działem IT i sprzedaży,
 • tworzenie raportów dla kadry zarządzającej, przedstawiających efekty działań marketingowych w internecie.

Szczegółowe obowiązki na stanowisku Digital Marketing Managera będą uzależnione m.in. od charakteru branży.

Digital Manager – kluczowe kompetencje miękkie

Jeżeli mamy do czynienia z zarządzaniem zespołem, jedną z najważniejszych kompetencji miękkich Digital Marketing Managera jest umiejętność zarządzania zespołem. Osoba zatrudniona na tym stanowisku pełni funkcję lidera. Jest odpowiedzialna za pracę zespołu specjalistów. Do jej obowiązków należy motywowanie i koordynowanie wdrażania wcześniej zaplanowanych działań.

Od Digital Marketing Managera oczekuje się wysoko rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych. Kluczową umiejętnością na tym stanowisku jest też myślenie strategiczne. Mile widziane są także zdolności analityczne. Dzięki tym cechom Digital Marketing Manager jest w stanie w efektywnie prowadzić działania, których celem jest budowanie wizerunku marki w internecie.

Branża marketingu internetowego rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Osoba odpowiedzialna za działania marketingowe online musi być na bieżąco z najnowszymi trendami. Zainteresowanie branżą digitalową będzie dodatkowym atutem.

Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna być także szczególnie odporna na stres. W branży marketingu kryzys wizerunkowy może wywołać wiele czynników. Digital Marketing Manager to osoba, która powinna nie tylko przewidywać możliwe reakcje odbiorców, ale także wyprowadzić markę z trudnej sytuacji, gdy już do takiej dojdzie.

Rozwój kariery dla Digital Marketing Managera – jak zdobyć nowe umiejętności i awansować?

Digital Marketing Manager to osoba, która odpowiada za koordynowanie działań związanych z marketingiem internetowym. Może rozwijać się na pokrewnym stanowisku jako Kierownik ds. Marketingu.

Jedną z możliwych ścieżek kariery dla tego specjalisty jest także rozwój w kierunku PR Managera lub Brand Managera. Doświadczenie zdobyte na stanowisku Digital Marketing Managera ułatwia rozwój kariery w innych obszarach związanych z zarządzaniem marką.

Zdobycie nowych umiejętności ułatwiają także liczne kursy i szkolenia z kompetencji twardych (dotyczących np. obsługi nowych narzędzi) i miękkich (związanych ze zdobywaniem nowych umiejętności z zakresu zarządzania czy komunikacji). Wysokiej klasy menedżerowie mogą także skorzystać z business coachingu, aby działać jeszcze bardziej efektywnie, budować lepsze relacje z innymi i rozwijać umiejętności przywódcze.

Digital Manager a zarobki – jakie są trendy i oczekiwania dotyczące wynagrodzenia?

Wysokość wynagrodzenia na stanowisku Digital Marketing Managera jest uzależniona przede wszystkim od doświadczenia w branży. Duże znaczenie ma także wielkość organizacji. W korporacji o zasięgu międzynarodowym, która realizuje kampanie dla dużych klientów, zarobki będą odpowiednio wyższe niż w mniejszym przedsiębiorstwie. Aktualne widełki na tym stanowisku wynoszą 15 000 a 20 000 pln brutto.

Co ważne, wraz z rozwojem branży marketingu internetowego oczekiwania finansowe Specjalistów ds. Digital Marketingu stale rosną. Managerowie odpowiedzialni za zarządzanie wizerunkiem marki w internecie mają dostęp do szerokiego pakietu benefitów, uzależnionego od polityki benefitowej danej firmy.

Chcesz powiększyć swój zespół o Digital Marketing Managera?

Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z zespołu HRK Retail & E-commerce. Realizujemy projekty dla klientów z wielu branż. Rekrutujemy wysoko wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży, którzy poprowadzą Twoje projekty marketingowe i wyróżnią Twoją markę na tle konkurencji.

Szukasz pracy jako Digital Marketing Manager?

Chcesz się rozwijać w branży marketingu internetowego? Szukasz ciekawych wyzwań zawodowych i ambitnych projektów? Sprawdź oferty pracy u naszych partnerów lub zostaw CV w bazie kandydatów HRK. Jeśli znajdziemy ofertę, na którą będziesz idealnym kandydatem, uwzględnimy Twoją aplikację. Dzięki temu będziesz mieć większą szansę na rozwój zawodowy.