Artykuły, kadry i płace, payroll consulting, 20.03.2023

Czym są usługi payroll i kto może z nich skorzystać?

5 min.

Jak w praktyce wygląda współpraca z firmą zajmującą się payrollem? Jakie korzyści niesie ze sobą outsourcing kadrowo-płacowy?

Kodeks pracy nakłada na pracodawców wiele obowiązków. Osoby, które prowadzą własną działalność i zatrudniają pracowników, są zobowiązane m.in. do prawidłowego zarządzania dokumentacją personalną i terminowej wypłaty wynagrodzeń. Na czym dokładnie polegają usługi Payroll? Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polegają usługi Payroll;
  • jakie korzyści przynosi outsourcing Payroll;
  • kto może skorzystać z tego rozwiązania.

Co to jest Payroll? Definicja

Payroll to określenie, które pochodzi z języka angielskiego. Można je przetłumaczyć jako „lista płac”, ale zdecydowana większość firm oferujących tego typu usługi posługuje się terminem obcojęzycznym.

Coraz częściej określenie Payroll stosuje się jednak nie tylko w odniesieniu do usługi polegającej na sporządzeniu listy wypłat dla pracowników, ale do pełnej obsługi kadrowo-płacowej przedsiębiorstwa. W naszym artykule skupimy się na drugim, szerszym znaczeniu terminu payroll, czyli szeregu usług wspierających funkcjonowanie organizacji.

Usługi Payroll a obowiązki pracodawcy

Prowadzenie akt osobowych pracowników to obowiązek każdego pracodawcy. To nie tylko umowy o pracę, ale także, skierowania i orzeczenia lekarskie czy zaświadczenia BHP, wiele innych dokumentów. Co istotne, pracodawca jest zobowiązany nie tylko do prowadzenia akt każdej zatrudnionej osoby, ale także do ich właściwego przechowywania przez określony czas kontynuuwaniu w przypadku kolejnego zarudnienia pracownika.

Kolejnym ważnym obowiązkiem przedsiębiorców jest naliczanie wynagrodzeń i prowadzenie rozliczeń z urzędami. Konsekwencje ewentualnych błędów mogą być bardzo dotkliwe. Dlatego każdy przedsiębiorca, który dba o bezpieczeństwo finansowe zarządzanej przez siebie organizacji, korzysta ze wsparcia profesjonalistów, tworząc wewnętrzny dział Payroll lub współpracując z firmą zewnętrzną.

Na czym polegają usługi Payroll w praktyce?

Główne obszary Payroll Consulting w HRK to: administracja wynagrodzeniami oraz zarządzanie dokumentacją personalną pracowników.

Sprawdź usługi Payroll HRK.

Usługi Payroll mogą być realizowane w pełni zdalnie. Korzystamy z nowoczesnych narzędzi kadrowo-płacowych, które pozwalają na zarządzanie dokumentacją personalną pracowników i administracją wynagrodzeniami przez internet. Dzięki temu możemy współpracować z firmami z całego kraju.

Posiadamy aż pięć oddziałów w największych miastach Polski – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Dzięki temu doskonale znamy rynki lokalne i możemy w pełni wspierać naszych klientów.

Outsourcing Payroll – podstawowe korzyści dla firmy

  1. Gwarancja prawidłowości rozliczeń i prowadzenia akt pracowniczych.
  2. Gwarancja poufności udostępnianych danych niezbędnych do prawidłowego naliczania wynagrodzeń.
  3. Reprezentacja firmy w przypadku kontroli z urzędów.
  4. Wsparcie doświadczonych specjalistów ds. kadr i płac.

Do kogo skierowane są usługi Payroll?

Usługi Payroll skierowane są zarówno do małych, jak i dużych przedsiębiorstw – startupów, przedsiębiorstw z sektora MŚP, a także korporacji międzynarodowych. Outsourcing kadr i płac cieszy się dużą popularnością w firmach polskich i zagranicznych.

Ze wsparcia firmy zewnętrznej specjalizującej się w zarządzaniu dokumentacją personalną i naliczaniu wynagrodzeń korzystają przedsiębiorstwa z wielu branż: IT, marketingu, handlu, usług i produkcji. W HRK nie zamykamy się na żadną branżę. Nasz zespół Payroll Consulting ma doświadczenie w obsłudze kadrowo-płacowej klientów z niemal każdego sektora gospodarki.

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z usług Payroll oferowanych przez firmę zewnętrzną?

Za nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej grożą wysokie kary finansowe. Firma może stracić na tym także wizerunkowo. Dlatego warto podjąć współpracę z podmiotem zewnętrznym, który gwarantuje prawidłowe i terminowe prowadzenie procesów personalnych za pomocą nowoczesnych narzędzi informatycznych zapewniających bezpieczeństwo danych.

Firma zewnętrzna oferująca usługi Payroll współpracuje z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, którzy mają wieloletnie doświadczenie w obsłudze kadrowo-płacowej przedsiębiorstw o różnej wielkości i strukturze. To szczególnie ważne w obliczu często zmieniających się przepisów prawa.

Współpraca z firmą oferującą outsourcing Payroll pozwala skupić się na podstawowych aspektach prowadzenia działalności. Powierzając rozliczanie listy płac czy prowadzenie akt osobowych specjalistom z firmy zewnętrznej, można zyskać więcej czasu na szukanie nowych rynków zbytu dla produktów lub usług. Profesjonalne usługi Payroll wspierają strategię biznesową firmy i zwiększają jej konkurencyjność.

Czytaj więcej:

doradztwo personalne, biznes, rozmowa

biznes, doradztwo personalne, hr, rynek pracy, Artykuły17.03.2023

Doradztwo personalne – specyfikacja i zakres usługi

Premia uznaniowa w umowie o pracę

hr, kodeks pracy, payroll consulting, porady hr, umowa o pracę, Artykuły21.09.2022

Premia uznaniowa w umowie o pracę – czym jest i zasady jej przyznawania

Rozwiązywanie umów dotyczących zatrudnienia

kodeks pracy, payroll consulting, porady dla pracodawców, porady dla pracodawcy, porady dla pracowników, porady hr, rodzaje umów o pracę, zatrudnienie, Artykuły22.06.2022

Rozwiązywanie umów dotyczących zatrudnienia – formalności dla pracowników i pracodawców

Zatrudnienie pracownika – niezbędne dokumenty

porady hr, rodzaje umów o pracę, zatrudnienie, Artykuły20.06.2022

Rodzaje umów a podejmowanie zatrudnienia – najważniejsze informacje i porady