Artykuły, branża it, praca w it, rynek it, rynek pracy, 01.06.2017

Chcesz pracować w IT, ale nie masz wiedzy technicznej? Oto 4 ścieżki kariery dla Ciebie!

7 min.

praca it, ścieżki kariery,

Praca w IT staje się coraz atrakcyjniejsza dla kandydatów. Branża IT jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w Polsce, a zarobki są znacznie wyższe niż w przypadku innych specjalizacji. Czy w IT jest miejsce również dla osób bez umiejętności technicznych? Jak najbardziej!

Oprócz programistów, testerów, analityków i administratorów firmy oraz działy IT zatrudniają między innymi Project Managerów, handlowców, specjalistów ds. marketingu, Scrum Masterów czy dyrektorów IT. Jakie umiejętności są potrzebne na tych stanowiskach? Czy konieczne jest wykształcenie kierunkowe? Jak wyglądają zarobki? Sprawdź!

Project Manager – zakres obowiązków

Project Manager pełni w organizacji funkcję koordynatora zespołu i jest odpowiedzialny za końcowy rezultat projektu. Projektem może być napisanie i/lub wdrożenie nowej aplikacji, wprowadzenie nowych funkcjonalności czy integracja systemów. Właściwie każdy zespół – zarówno w obszarze infrastruktury, jak i developmentu – ma w swoich szeregach kierownika projektu, dlatego na rynku nie brakuje ofert pracy na to właśnie stanowisko. Ścieżka project managementu to szansa dla osób, które nie są na tyle techniczne, żeby odnaleźć się w developmencie czy administracji systemami, a jednocześnie mają wiedzę IT i chcą pracować w tym obszarze. Ponieważ praca Project Managera jest głównie projektowa, pozwala to na nieustanne wyzwania i nowe doświadczenia, szybkie tempo pracy i możliwość rozwoju.

Umiejętności, których potrzebuje Project Manager

Project Manager nie musi mieć twardych umiejętności technicznych. Ważne są jednak kompetencje miękkie i wiedza merytoryczna.

Project Manager jest łącznikiem pomiędzy użytkownikami, osobami decyzyjnymi w firmie i zespołem, dlatego musi umieć rozumieć potrzeby wszystkich tych grup. Project Manager powinien znać oczekiwania biznesu i sprawić, by przełożyły się one na konkretne działania programistów czy testerów.

Osoby, które chciałyby rozwijać się na stanowisku Project Managera, powinny cechować się takimi umiejętnościami jak:

  • umiejętność zarządzania zespołem i projektami,
  • dobra organizacja czasu pracy,
  • umiejętność motywowania współpracowników.

Czy Project Manager musi mieć wykształcenie kierunkowe? Czy pracodawcy wymagają certyfikatów?

W przypadku Project Managerów wykształcenie kierunkowe jest mile widziane, ale nie jest konieczne. Pracodawcy wymagają jednak posiadania certyfikatów potwierdzających umiejętności. Najpopularniejsze w tej chwili to: PRINCE2, PMP, IPMA. Może do nich przystąpić właściwie każdy, kto chce się rozwijać w kierunku project managementu.

Zarobki Project Managera

Zarobki Project Managerów zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od doświadczenia i umiejętności, ale też od skali i zasięgu projektu (lokalny, międzynarodowy) oraz wielkości firmy. Stawki zaczynają się od 100 zł netto + VAT/h i właściwie nie mają górnej granicy.

Dyrektor IT/CIO – za co jest odpowiedzialny?

Stanowisko Dyrektora IT występuje w dużych, najczęściej międzynarodowych organizacjach, których działy są podzielone na zespoły odpowiadające za różne funkcje w firmie.

CIO (Chief Information Officer) jest odpowiedzialny m.in. za kierunek rozwoju obszaru IT, jego strategię, funkcjonowanie oraz bezpieczeństwo.

Codziennie kontroluje zachodzące procesy, zmiany i postępy. Zarządza przygotowaniami budżetu, ściśle współpracuje z dyrektorami innych działów w ramach potrzeb informatycznych. Do niego należy również wybór dostawców sprzętu i innych kooperantów zewnętrznych oraz uczestnictwo w negocjacjach handlowych, zapewnienie zgodności procedur i innych przepisów wewnętrznych czy zewnętrznych w zakresie ochrony danych oraz bezpieczeństwa systemu informatycznego danej firmy.

CIO zawsze nadzoruje realizowane projekty oraz deleguje zadania przekazywane managerom poszczególnych zespołów. Podlegają mu osoby odpowiedzialne za określone działy IT: zarządzania projektami, rozwoju aplikacji, infrastruktury oraz wsparcia technicznego. Sam Dyrektor IT raportuje bezpośrednio do zarządu firmy.

Jakie umiejętności musi posiadać Dyrektor IT?

W branży IT zwykle ważniejsze od wykształcenia są posiadane umiejętności. Jednak w przypadku stanowiska Dyrektora IT wymagane jest wykształcenie kierunkowe. Osoba zarządzająca obszarem informatycznym musi mieć ukończone studia wyższe techniczne. Oczywiście nie można zapomnieć o doświadczeniu w zarządzaniu projektami oraz zespołem, co pozwala pokazać cechy przywódcze niezbędne do zarządzania.

Ważne są również:

  • kompetencje analityczne i planistyczne,
  • umiejętność wyznaczania celów,
  • umiejętność delegowania zadań,
  • znajomość języka angielskiego na poziomie, który umożliwia swobodną komunikację.

Dużym atutem są również studia podyplomowe, np. MBI, które rozwijają kompetencje osób zarządzających najwyższego szczebla i przygotowują do bezpośredniego kierowania firmą oraz szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe.

Wynagrodzenie Dyrektora IT

Osoby na stanowiskach Dyrektora IT zarabiają od 20 000 zł do ok. 45 000 zł brutto – w zależności od wielkości organizacji.

Stanowiska sprzedażowe i marketingowe w branży IT

Praca na stanowiskach handlowych w tym sektorze daje możliwość uczestniczenia w ciekawych technologicznie, często prestiżowych projektach.

Branża IT to również bardzo dobry wybór dla osób zajmujących się marketingiem i kreowaniem wizerunku marki – między innymi ze względu na wysokie budżety marketingowe w firmach z tego obszaru.

Warto również dodać, że role marketingowe i sprzedażowe często nie koncentrują się jedynie na rynku lokalnym, ale szerszym regionie, np. CEE, co jest dodatkowym atutem dla wielu kandydatów.

Sales & Marketing w IT – jakie kompetencje będą potrzebne?

Od kandydatów oczekuje się przede wszystkim:

  • znajomości rynku, konkurencji oraz rozwiązań, jakie oferuje pracodawca,
  • kreatywności i nieszablonowego podejścia z uwagi na dużą konkurencje na rynku,
  • umiejętności analitycznego myślenia i wyciągania wniosków.

Wykształcenie techniczne nie jest konieczne. Na takich stanowiskach bardziej cenione są umiejętności i wykształcenie kierunkowe np. studia podyplomowe, które pokazują realne zainteresowanie konkretnym obszarem zawodowym.

Zarobki na stanowiskach handlowych i marketingowych w branży IT

Wynagrodzenia na przykładowych stanowiskach:

  • Key Account Manager:  2-4 lata doświadczenia – około 6 000 zł brutto, 5-10 lat doświadczenia – 10 000-14 000 zł brutto + bonus sprzedażowy.
  • Dyrektor Sprzedaży:18 000-25 000 zł brutto + bonus sprzedażowy.
  • Dyrektor Marketingu: 12 000-20 000 zł brutto + system premiowy, najczęściej na poziomie 20% wynagrodzenia podstawowego.

Scrum Master – jaką rolę odgrywa w organizacji?

Rolą Scrum Mastera jest wspieranie zespołu programistów. Jego główne zadania to między innymi działania zwiększające produktywność zespołu, prowadzenie codziennych stand-up meetingów, monitorowanie zadań programistów, organizacja retrospekcji, dbanie o odpowiednie kompetencje i wielkość zespołu.

Umiejętności, które powinien mieć Scrum Master

Osoba, która chce pracować na stanowisku Scrum Mastera, powinna przede wszystkim zadbać o certyfikat, np. Professional Scrum Master, którego często wymagają pracodawcy. Poza certyfikatem ważne są umiejętności miękkie, takie jak:

  • skuteczna identyfikacja potrzeb otoczenia,
  • umiejętność motywowania zespołu,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • otwartość i chęć wsparcia w rozwoju członków zespołu.

Ile zarabia Scrum Master?

W zależności od doświadczenia oraz wielkości organizacji zarobki Scrum Masterów wahają się od 10 000 do 12 000 zł brutto.

Branża IT – dlaczego jest tak atrakcyjna dla kandydatów?

Branża IT przyciąga coraz więcej osób. Powodów jest kilka. Rynek informatyczny w Polsce jest drugim co do wielkości w Europie Środkowo-Wschodniej – na pierwszym miejscu plasuje się Rosja. Sektor IT wciąż się rozwija, a zapotrzebowanie na pracowników stale wzrasta. Dzięki tak dynamicznemu wzrostowi branża IT może zaoferować pracownikom wysokie zarobki i szereg benefitów. Jednak nie tylko to kusi kandydatów.

– Sektor IT jest bardzo atrakcyjny pod względem rozwoju zawodowego dla wszystkich kandydatów, którzy cenią sobie stały dostęp do nowych technologii, nie tylko dla programistów, z którymi głównie kojarzona jest ta branża – mówi Katarzyna Czechowska, Recruitment Consultant Sales&Marketing HRK ICT.

– Kandydatów przyciąga między innymi możliwość pracy w dynamicznie rozwijającym się obszarze, ciągła możliwość uczenia się i nabywania nowych umiejętności – kontynuuje Izabela Zaremba, Recruitment Consultant HRK IT Contracting.

Praca w IT nie jest zarezerwowana tylko dla osób z umiejętnościami technicznymi. Zapotrzebowanie na pracowników w sektorze informatycznym stale wzrasta, a pracodawcy  wciąż napotykają problemy z pozyskaniem kandydatów. To sprawia również, że otwierają się na osoby bez wykształcenia ani kompetencji technicznych, oferując szkolenia przygotowujące do pracy w branży IT. To szansa dla osób, które nie mają wykształcenia kierunkowego, ale są zmotywowane, by zdobyć nowe umiejętności i rozwijać swoją ścieżkę kariery w sektorze informatycznym.

Tekst przygotowali eksperci HRK ICT i HRK IT Contracting.

Czytaj więcej:

Te zawody zrewolucjonizują rynek, zawody, rynek

branża it, Artykuły30.05.2018

Te zawody zrewolucjonizują rynek

Czym zajmuje się Java Developer?

branża it, widełki płacowe, Artykuły19.04.2023

Front-end developer

branża it, zarobki, Artykuły24.07.2023

Front-end developer – rola, wymagania i perspektywy

it contracting, umowa, contract

branża it, it contracting, praca w it, rynek it, Artykuły18.05.2017

IT Contracting – elastyczna forma współpracy

Triber, czyli korporacyjny reżyser

branża it, rynek it, rynek pracy, specjalista it, Artykuły12.01.2022

Korporacyjny reżyser, czyli kim jest triber

Specjaliści IT chcą jawności wynagrodzeń

branża it, jawność wynagrodzeń, jawność wynagrodzeń w it, raport HRK, rynek it, wynagrodzenie, Artykuły05.02.2020

Raport: branża IT chce jawnych wynagrodzeń i pracy zdalnej

IT Contracting w oczach kandydata, it contracting, kandydat

body leasing, branża it, it contracting, rekrutacja it, specjalista it, team leasing, Artykuły02.11.2018

IT Contracting w oczach kandydata

benefity pracownicze, branża it, raport HRK, Artykuły13.10.2016

Pozapłacowe benefity w sektorze IT – czyli czym pracodawcy przyciągają kandydatów