Branża FMCG dla ambitnych? | HRK
irc ukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menuukryte ikony z menu

Branża FMCG dla ambitnych?

23.04.2018
Główne zdjęcie artykułu

Branża FMCG od wielu lat jest jedną z tych, które rozwijają się najszybciej. Jest też na liście najbardziej pożądanych branż wśród studentów, ale również osób posiadających już doświadczenie zawodowe, dla których nie zawsze drzwi do tej branży są otwarte. Dlaczego tak jest? Kto ma szanse na rozwój ścieżki kariery w branży i kto sprawdza się najlepiej?

Jednym z głównych atutów branży FMCG jest fakt, że możemy rozwijać tu ścieżkę zawodową w dowolnej konfiguracji. – Ktoś kto interesuje się procesami zakupowymi zachodzącymi w głowach konsumentów może trafić do działu marketingu, trade marketingu czy też do popularnego ostatnio działu shopper marketingu oraz category managementu. W każdym z wymienionych działów będzie miał możliwość rozpoczęcia ścieżki kariery od programu menedżerskiego, poprzez stanowisko specjalisty, juniora aż do samodzielnego menedżera lub też osoby zarządzającej zespołem  mówi Monika Wojciechowska, Business Unit Manager w HRK FMCG. 

Aby rozpocząć swoją przygodę z tym obszarem wystarczy wyższe wykształcenie, swobodna komunikacja w języku angielskim oraz posiadanie kompetencji miękkich, takich jak: kreatywność, innowacyjność, nastawienie na współpracę i inteligencja emocjonalna. Wydawałoby się, że wejście do branży FMCG na najniższy szczebel w organizacji jest najłatwiejsze, ale w praktyce wygląda to inaczej. – Duże międzynarodowe firmy organizują Assessment Centre, podczas którego obserwują potencjalnych kandydatów „w akcji”. Dokładnie analizują motywacje, którymi kandydaci kierują się przy wyborze firmy, ale także gotowość do realizacji trudnych zadań i wybierają tych, którzy mają największy potencjał do rozwoju w strukturach firmy oraz najlepiej pasują do kultury organizacyjnejtłumaczy Monika Wojciechowska. Jeśli kandydat  pozytywnie przejdzie przez wyczerpujący proces rekrutacyjny otrzymuje szansę, której optymalne wykorzystanie gwarantuje sukces w karierze. Podobnie przedstawia się sytuacja, kiedy chcemy rozwijać swoje kompetencje w obszarze sprzedaży czy też w innych działach, mających realny wpływ na strategię firmy, jej wyniki oraz pozycję rynkową w branży. 

Jedna branża, wiele możliwości

Dla kandydatów ambitnych i tych, którzy mają wyznaczony cel w życiu zawodowym, doskonałą możliwością jest rozwój cross-funkcyjny, jaki proponują międzynarodowe koncerny. – Ta propozycja jest dziś bardzo popularna i pozwala na poznanie procesów biznesowych zachodzących w firmie, dlatego też warto korzystać z ofert pracy w organizacjach, które takie możliwości dają. Jakie są korzyści? Między innymi takie, że kandydat posiadający doświadczenie w sprzedaży i wybierający opcję „skoku w bok”, np. do działu marketingu, lepiej rozumie potrzeby drugiej strony a co za tym idzie rozwiązania które proponuje są świadome i tym samym bardziej korzystne dla organizacjitłumaczy ekspert HRK S.A. 

Branża FMCG jest branżą bardzo otwartą na ludzi kreatywnych, z pomysłem na siebie oraz jasno sprecyzowanym planem na rozwój zawodowy, który jest bardzo realny, gdy w parze idzie zaangażowanie,  energia i nastawienie na współpracę. Osoby, które wykorzystają szansę, jaką dają międzynarodowe firmy działające w tej branży od lat, zdobędą wiedzę biznesową z różnych obszarów i w efekcie bardzo często trafiają na najwyższe stanowiska, takie jak Dyrektor Marketingu, Dyrektor Sprzedaży czy też Dyrektor Zarządzający renomowanych firm nie tylko w obszarze FMCG. 

Kierunek: sukces

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dziś doświadczeni menedżerowie, którzy budowali swój warsztat biznesowy w tej branży, są bardzo dobrze postrzegani na rynku i drzwi innych branż są dla nich otwarte. Dla przykładu: pharma, consumer electronics, ale także retail od kilku lat czerpią z doświadczeń i wiedzy menedżerów wyniesionych z FMCG. 

Branża FMCG codziennie stawia wiele wyzwań menedżerom, zmusza ich do podejmowania trudnych, strategicznych decyzji biznesowych dla organizacji, co wzbogaca ich wiedzę i przygotowuje do pełnienia ról zarządczych. Dlatego też osoby, które konsekwentnie realizują założone cele, podejmują się ambitnych zadań i nie boją się zaryzykować, osiągają największe sukcesypodsumowuje Monika Wojciechowska.