Artykuły, kariera, praca, wellbeing, 16.07.2024
Wakacyjne plany Polaków. Czy stres jest ich częścią?
Surfowanie na morzu, wycieczka w góry, aktywne wakacje w mieście i on – stres. Towarzyszy każdemu człowiekowi i jest wręcz niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania. Czy jednak pojawia się także w czasie urlopowym? Kładzie się cieniem na naszych wakacyjnych planach? Odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy w najnowszym badaniu HRK – „Wakacyjne plany Polaków”.
Plaża, może… i stres
Co do zasady urlop powinien kojarzyć się z relaksem, przyjemnością i beztroskim spędzaniem czasu. Jak jednak pokazuje badanie zrealizowane przez HRK, nie zawsze jest to takie oczywiste. W odpowiedzi na pytanie „Czy zbliżający się urlop jest przyczyną odczuwania przez Ciebie stresu?” aż 31% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Warto jednak zaznaczyć, że spośród tej grupy większość (57%) określiła poziom zdenerwowania jako bardzo mały – na 1 w 5-stopniowej skali. Najwyższą możliwą ocenę – 5/5 – zaznaczyło 2% badanych.
Niewielka liczba osób odczuwających bardzo silny stres w związku z urlopem to dobre zjawisko. Oznacza, że coraz częściej Polacy potrafią „wrzucić na luz” i przeznaczyć swój czas wolny na relaks oraz aktywności, które sprawiają im największą radość.
Czy wizja urlopu wywołuje w nas nerwy?
Przyczyn, dla których Polacy odczuwają stres w związku z nadchodzącym wypoczynkiem może być wiele. Nie bez znaczenia jest wizja zaległości po powrocie, niemożność zaplanowania dostatecznie długiego wyjazdu, czy też zabieranie pracy ze sobą. Dla niektórych samo przygotowanie się do wakacji również może powodować zwiększony poziom napięcia.
– Urlop trzeba zaplanować. To przygotowanie obejmuje też zostawienie w pracy spraw w taki sposób, abyśmy mogli o nich nie myśleć wtedy, kiedy będziemy na urlopie – mówi Sylwia Kościuszko, HRK Senior Client Partner. – Kluczowe jest to, abyśmy zapewnili sobie warunki do odstresowania.
Na pytanie „Czy przygotowujesz się do powrotu do obowiązków zawodowych po urlopie?”, 74% badanych udzieliło odpowiedzi negatywnej. Pośród pozostałych najpopularniejszym sposobem na zapanowanie nad harmonogramem zadań było takie ich ułożenie, aby zminimalizować zaległości po powrocie (59% odpowiedzi). Z kolei 46% zadeklarowało, że osoba wyznaczona na zastępstwo przekazuje im aktualny status zadań, gdy pojawiają się w biurze po wypoczynku. Zdecydowanie najmniejsza grupa badanych (7%) wskazała, że sposobem na mniej stresujący powrót do pracy jest dla nich kontakt z współpracownikami jeszcze przed zakończeniem urlopu.
3 powody, dla których nie warto ignorować potrzeby wypoczynku
Urlop od pracy i codziennych obowiązków to nie tylko kwestia przyjemnego spędzenia czasu – jest on ważny także dla naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Ponieważ stres to element naszego codziennego życia, jest on przedmiotem wielu badań, w tym także tych związanych z wypoczynkiem od pracy. Według analizy Short Vacation Improves Stress-Level and Well-Being (…)1) przerwa już nawet tak krótka, jak 4-7 dni, pozwala nam odetchnąć i odnowić swoje pokłady energii. Z kolei rozprawa Vacation’s lingering benefits, but only for those with low stress jobs2) wskazuje na to, że zaplanowany odpoczynek od pracy pozwala nie tylko na rozładowanie stresu, ale również zmniejszenie poziomu agresji i ogólnego negatywnego nastawienia. Co więcej, efekty wakacji utrzymują się przez dłuższy czas – nie tylko bezpośrednio po ich zakończeniu.
W świetle powyższych danych warto zauważyć, że spośród osób biorących udział w badaniu HRK aż 41% zadeklarowało wyjazd na urlop 2-tygodniowy, a kolejne 39% – tygodniowy. Tak długi wypoczynek daje więc szansę większości ankietowanych nie tylko na miłe spędzenie czasu, ale również na wypełnienie trzech najważniejszych powodów, dla których warto wziąć urlop: obniżenia poziomu napięcia, poprawy zdrowia i samopoczucia oraz podniesienia poziomu energii.
Wakacje a kontakt z pracodawcą. Czy Polacy chodzą na plażę ze służbowym laptopem?
Obraz managera spędzającego czas na plaży rajskiej wyspy, lecz z nosem w ekranie służbowego laptopa przywodzi na myśl raczej scenę z filmu, niż otaczającą nas rzeczywistość. Badanie HRK zdaje się to potwierdzać; w odpowiedzi na pytanie „Czy zamierzasz podczas urlopu pozostawać w kontakcie z pracodawcą?” zdecydowana większość respondentów (70%) zaprzeczyła. Z kolei ci, którzy przyznali, że nie odkładają spraw służbowych w czasie wakacji określili, że najczęściej kontaktują się z miejscem pracy sporadycznie – raz w tygodniu lub rzadziej (43% odpowiedzi).
Niestety, aż 29% osób z grupy pracującej w czasie wypoczynku przyznało, że robi to codziennie. Taka forma spędzania urlopu nie przyniesie nam niestety pełnych korzyści związanych ze zmniejszeniem poziomu codziennego stresu.
Wyjazd urlopowy to nie tylko czas na zwiedzanie, spędzanie czasu z bliskimi czy aktywność sportową. Ma on przede wszystkim bardzo duży wpływ na ogólne samopoczucie i satysfakcję z życia, a także pozwala zachować zdrowie w ujęciu fizycznym. Fakt, że Polacy decydują się na jeden, dwa, a nawet więcej co najmniej 7-dniowych urlopów w roku, jest bardzo dobrym trendem. Dzięki niemu jesteśmy zdrowsi, mniej zestresowani, jak i bardziej pozytywni.
__
Źródła dodatkowe:
1) Short Vacation Improves Stress-Level and Well-Being in German-Speaking Middle-Managers-A Randomized Controlled Trial
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29342844/
2) Vacation’s lingering benefits, but only for those with low stress jobs
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32877234/