Artykuły, branża FMCG, rynek pracy, 22.07.2019
Top 5 umiejętności w branży FMCG
4 min.
Branża FMCG to niezwykle dynamiczne środowisko. Osoby pracujące w tym sektorze muszą stale doskonalić swoje umiejętności i dostosowywać się do częstych zmian. Są jednak pewne kwalifikacje, na które rekruterzy szczególnie zwracają uwagę. Najważniejsze z nich wymienia Wiktoria Przepiórka, ekspert HRK FMCG.
1. Znajomość języków obcych
Firmy z branży FMCG to w dużej mierze globalne korporacje, gdzie język obcy jest powszechnie używany, a jego znajomość to niezbędne narzędzie do wykonywania codziennych obowiązków. Priorytetem jest język angielski na poziomie minimum komunikatywnym, który umożliwi swobodny kontakt z kontrahentami bądź zagranicznymi oddziałami firmy. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez HRK – aktualnie 79% pracodawców oczekuje od kandydatów znajomości języka angielskiego na poziomie C1/C2, a 40% również znajomości słownictwa biznesowego czy technicznego. Dodatkowym atutem kandydata będzie znajomość drugiego języka obcego na poziomie swobodnej komunikacji. Hiszpański, włoski, chiński, arabski, norweski, a nawet rumuński to języki zyskujące na popularności. Wynika to z faktu, że polski rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny w oczach zagranicznych inwestorów.
2. Zdolności negocjacyjne
Głównym kryterium efektywnego prowadzenia negocjacji jest nie tylko dysponowanie fachową wiedzą, odpowiednie przygotowanie się do całego procesu, ale także posiadanie umiejętności aktywnego słuchania oraz zdolność zachowania „zimnej krwi”. Wiele firm z branży FMCG posiada wewnętrznych Trenerów Sprzedaży, którzy szkolą osoby z działów handlowych. Do każdego klienta podchodzi się indywidualnie, dlatego też nie ma jednej, sprawdzonej techniki negocjacyjnej, która zawsze okazałaby się trafna.
3. Zdolności analityczne
Obecnie jest to jedna z najbardziej oczekiwanych kompetencji pracowników w branży FMCG. Rozwój rynku oraz działania konkurencji wymagają ciągłych analiz. Te umiejętności są przydatne niezależnie od poziomu zajmowanego stanowiska. Najczęściej wykorzystywane w branży FMCG są: analiza P&L, analiza danych sprzedażowych (wolumen, marża, obrót) oraz analiza możliwości rozwoju sprzedaży w innych obszarach. Wiele osób uczestniczy w szkoleniach z obsługi programu Microsoft Excel, aby móc szybciej oraz dokładniej wykonywać obliczenia.
4. Myślenie strategiczne
Tworzenie długofalowej taktyki ukierunkowanej na realizację celów organizacji to nieodłączny element osób pracujących w sektorze FMCG. Każda firma określa założenia, które chce osiągnąć w danym czasie, a także wybiera metody ich realizacji. Całościowe spojrzenie na procesy zachodzące w przedsiębiorstwie pozwala skutecznie wykorzystać potencjał pracowników w poszczególnych zespołach.
5. Orientacja na cel
Umiejętność określenia realnych oraz jasnych celów, a także wyznaczania priorytetów i wykorzystywania ich w codziennej pracy, jest niezbędna w pracy w branży FMCG. Ta cecha jest kluczowa na stanowiskach sprzedażowych, gdzie niezwykle ważne jest realizowanie założonych targetów. Ze względu na dynamizm branży FMCG, należy zachować elastyczność i w razie potrzeb dostosowywać plany oraz strategię działania do zmieniających się okoliczności. Pożądane jest także proaktywne podejście pracowników, które skutkuje nie tylko osiągnięciem założonego celu, ale także jego przekroczeniem.
Osoby, które wiążą swoją przyszłość z branżą FMCG powinny posiadać opisane wyżej umiejętności, a także cechować się samodzielnością, elastycznością, komunikatywnością oraz wykazywać inicjatywę w działaniu. Ekspertka z firmy HRK podkreśla, że osoby o tych kompetencjach z łatwością odnajdują się na rynku pracy.