Artykuły, kodeks pracy, payroll consulting, porady dla pracodawcy, 28.11.2024
Świadczenia świąteczne dla pracowników
6 min.
Czas świąteczny to czas radości i zabawy. A także ciężkiej pracy dla działów HR, które czuwają nad procesem przyznawania i rozliczania świadczeń okolicznościowych i organizują świąteczne spotkania. Prawidłowość przyznania tych świadczeń, zwłaszcza z ZFŚS, oznacza brak ryzyka w razie kontroli – w szczególności ZUS i PIP. Zasady przyznawania wsparcia socjalnego dla obecnych oraz byłych pracowników (emerytów, rencistów) regulują przepisy ustawy o ZFŚS. Jeśli chodzi o świadczenia sfinansowane ze środków obrotowych, zasady przyznawania określa Kodeks pracy.
Zasady przyznawania świadczeń świątecznych z ZFŚS i ze środków obrotowych
Prezenty świąteczne mogą być finansowane przez pracodawcę, co do zasady, tylko ze środków obrotowych. ZFŚS nie powinien być źródłem finansowania prezentów świątecznych, bowiem – jak sama jego nazwa wskazuje – jest on źródłem świadczeń socjalnych, w szczególności wsparcia pracowników znajdujących się w ciężkiej sytuacji socjalnej.
Osoby uprawnione do otrzymania świadczeń ZFŚS to:
- pracownicy i ich rodziny,
- byli pracownicy (emeryci i renciści) i ich rodziny.
Wsparcie socjalne, czy rzeczowe, czy finansowe, powinno być przyznawane ze środków ZFŚS w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Jedynym wyjątkiem od obowiązku różnicowania świadczeń socjalnych stosownie do sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika są imprezy i wycieczki o charakterze integracyjno-kulturalno-sportowym.
Świadczenia finansowane z ZFŚS
Zasady przyznawania: Co do zasady świadczenia socjalne muszą być przyznane zgodnie z kryterium socjalnym, czyli sytuacją życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej. Osoba w najtrudniejszej sytuacji socjalnej powinna otrzymać świadczenie w największej wysokości. Warto zadbać o podział osób uprawnionych na co najmniej trzy grupy, zróżnicowane pod kątem dochodowym. Wyjątek od tej zasady stanowią imprezy masowe (wycieczki i imprezy o charakterze integracyjno-rekreacyjno-sportowym), które nie muszą być różnicowane zgodnie z kryterium socjalnym.
Czy generuje przychód: Oprócz imprez i wycieczek o charakterze integracyjnym, pozostałe świadczenia z ZFŚS generują przychód ze stosunku pracy. Przychód ten korzysta w całości ze zwolnienia składkowego (jeśli świadczenia mają charakter socjalny) i mogą korzystać z różnych zwolnień podatkowych. Świadczenia w okresie świąt przybierają najczęściej postać zapomóg ekonomicznych z powodu zwiększonych wydatków w okresie zimowym.
Zasady oskładkowania: Wszystkie świadczenia z ZFŚS, które generują przychód u pracownika są zwolnione ze składek ZUS, zdrowotnej i PPK oraz ze składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP i FEP.
Zasady opodatkowania: Wszystkie świadczenia z ZFŚS, które generują przychód u pracownika, są opodatkowane. Korzystają one jednak z kilku zwolnień podatkowych.
O czym warto pamiętać: Świadczenia socjalne nie są oskładkowane składką chorobową, więc nie wchodzą do podstawy zasiłkowej.
ZFŚS powinien być zakładowym “Janosikiem”, a nie zakładowym “Mikołajem”. Nawet świadczenia dla dzieci powinny być zróżnicowane ze względu na kryterium socjalne.
Świadczenia finansowane ze środków obrotowych
Zasady przyznania: Co do zasady rozdzielając świadczenia sfinansowane ze środków obrotowych, pracodawca kieruje się zasadami prawa pracy i przyznaje świadczenia świąteczne zgodnie z wewnętrzną polityką wynagradzania i premiowania, która może być określona w Regulaminie Wynagradzania. Warto pamiętać o zakazie dyskryminacji.
Czy generuje przychód: Oprócz imprez i wycieczek o charakterze integracyjnym, pozostałe świadczenia świąteczne, rzeczowe i pieniężne, sfinansowane ze środków obrotowych generują przychód ze stosunku pracy. Przychód ten jest oskładkowany i opodatkowany w całości na liście płac.
Zasady oskładkowania: Przychód ten jest oskładkowany w całości na liście płac.
Zasady opodatkowania: Przychód ten jest opodatkowany w całości na liście płac.
O czym warto pamiętać: Jeśli pracodawca wypłaca np. premię świąteczną w równej wysokości wszystkim pracownikom, nie wchodzi ona do podstawy zasiłkowej, bowiem absencje chorobowe pracowników nie mają wpływu na jej wysokość.
Świadczenia sfinansowane ze środków obrotowych mogą być przyznane wszystkim pracownikom i członkom ich rodzin w równej wysokości.