Artykuły, branża finansowa, finance, finanse, rynek pracy, widełki płacowe, zarobki, 08.03.2022
Stanowisko: księgowy – charakterystyka zawodu
5 min.
Poznaj wymagania na stanowisku księgowego, jego obowiązki oraz zarobki. Dowiedz się jakie perspektywy rozwoju osoba pracująca w tym zawodzie.
Praca na stanowisku księgowego wymaga posiadania odpowiedniego zestawu kompetencji twardych i miękkich. Kto może zostać księgowym? Czym na co dzień zajmuje się osoba pracująca na tym stanowisku? Czy może liczyć na rozwój kariery w Polsce i za granicą? Sprawdź!
Kim jest księgowy? Opis stanowiska pracy księgowego
Zawód księgowego należy do zawodów zaufania publicznego. Osoby zatrudnione na tym stanowisku wykonują odpowiedzialne zadania, które mają wpływ na działanie wielu firm państwowych i niezależnych podmiotów gospodarczych. Do roku 2014, do rozpoczęcia pracy w zawodzie konieczne było posiadanie certyfikatu księgowego wydawanego przez Ministerstwo Finansów. Obecnie zawód księgowego nie jest uregulowany prawnie, co oznacza, że pracę w zawodzie może podjąć każda osoba niezależnie od posiadanego wykształcenia (aczkolwiek do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych i rozliczeń podatkowych niezbędna jest wiedza prawno-księgowa, którą najłatwiej zdobyć w trakcie studiów na kierunku finansów, ekonomii czy rachunkowości).
Wymagania na stanowisku księgowego
Wśród wymagań stawianych osobom zatrudnianym na stanowisku księgowego można znaleźć m.in.:
- wykształcenie średnie lub wyższe w obszarze ekonomii, rachunkowości lub finansów;
- znajomość prawa podatkowego, ustawy o rachunkowości oraz innych dokumentów umożliwiających pracę w zawodzie;
- znajomość programów księgowych;
- dobra znajomość programu MS Excel.
Dodatkowym atutem może być znajomość języków obcych (zwłaszcza w organizacjach o zasięgu międzynarodowym). Osoby szukające pracy jako starszy księgowy muszą być przygotowane na to, że jednym z wymagań będzie określone doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku np. w biurze rachunkowym.
Pracodawcy oczekują, że osoba pracująca na stanowisku księgowego będzie: rzetelna, skrupulatna i dokładna. Jedną z kluczowych kompetencji miękkich w zawodzie księgowego jest doskonała organizacja pracy. Na stanowisku księgowego sprawdzą się osoby, które posiadają analityczny umysł.
Obowiązki księgowego
Do obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku księgowego należy m.in.:
- prowadzenie ksiąg rachunkowych;
- sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych;
- przygotowywanie raportów dla takich organów jak GUS;
- sporządzanie deklaracji podatkowych;
- prowadzenie dokumentacji księgowej;
- monitorowanie zmian w prawie podatkowym;
- tworzenie sprawozdań finansowych dla zarządu;
- współpraca z pozostałymi działami firmy.
Zawód księgowy: zarobki
Na wysokość zarobków księgowego wpływa m.in. wykształcenie i doświadczenie. Osoby z wyższym wykształceniem z udokumentowanym stażem pracy w zawodzie mogą liczyć na odpowiednio wyższe zarobki. Średnia pensja księgowego uzależniona jest także od lokalizacji firmy oraz liczby zatrudnianych w niej pracowników. Osoby zatrudnione na stanowisku księgowego mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne wynagrodzenie, ale także bogaty pakiet benefitów (np. prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, dodatkowe zajęcia z języków obcych, a nawet trzynastą pensję). Wiele zależy od wielkości firmy i miejsca zatrudnienia.
Perspektywy rozwoju
Na stronie HRK znajdziesz oferty pracy zarówno dla osób, które dopiero zaczynają karierę w branży księgowej, jak i osób, które mają bogate doświadczenie w branży, ale szukają zmiany zawodowej. Zapotrzebowanie na księgowych stale rośnie. Z ich usług korzystają nie tylko korporacje o zasięgu międzynarodowym, ale także lokalne firmy i osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Księgowi pracują na etacie lub świadczą pracę na podstawie umowy B2B m.in. w szkołach, urzędach, instytucjach państwowych czy firmach handlowo-usługowych. Dla naszych klientów poszukujemy pracowników z wielu województw.
Przykładowe oferty pracy dla księgowego na HRK:
- młodszy księgowy;
- junior accountant;
- specjalista ds. księgowości;
- samodzielny księgowy;
- starszy księgowy;
- główny księgowy;
- lider zespołu księgowości;
- chief accountant.
Więcej informacji o prowadzonych przez nas rekrutacjach znajdziesz w zakładce: znajdź pracę.