Artykuły, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, 08.05.2023

Rozmowa kwalifikacyjna online – kilka zasad, których warto przestrzegać

6 min.

Rozmowa kwalifikacyjna online – kilka zasad, których warto przestrzegać

Czy video rozmowy są łatwiejsze niż spotkanie się na żywo z rekruterem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak przygotować się do rekrutacji online.

Jeszcze niedawno rozmowa kwalifikacyjna oznaczała konieczność spotkania się twarzą w twarz z rekruterem. Dziś większość rekrutacji odbywa się online – to duże ułatwienie dla obu stron. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć selekcję kandydatów i skrócić proces poszukiwania nowego pracownika. Warto jednak pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna w formie zapośredniczonej wymaga dostosowania się do pewnych standardów. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, żeby zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przebiega rozmowa rekrutacyjna online;
  • jak się przygotować na spotkanie z rekruterem online;
  • jak zminimalizować ryzyko popełnienia błędu w trakcie rozmowy za pośrednictwem internetu;
  • jak wybrnąć z trudnej sytuacji podczas spotkania online.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna online?

Rozmowa kwalifikacyjna online to spotkanie z rekruterem za pomocą platformy video. Do najpopularniejszych należą: Microsoft Teams i Zoom. Rekruter przed rozmową wysyła kandydatowi link. Osoba starająca się o posadę dołącza do spotkania poprzez kliknięcie. W rozmowie można uczestniczyć zarówno za pomocą komputera stacjonarnego, laptopa, jak i telefonu komórkowego. Ważne jest to, aby urządzenie miało dostęp do internetu.

Przebieg samej rozmowy nie różni się zbytnio od tradycyjnego spotkania w cztery oczy. Cel jest ten sam: rekruter musi zweryfikować, czy kandydat spełnia określone wymagania stanowiskowe.

Czy rozmowa kwalifikacyjna online jest trudniejsza niż tradycyjna? Dla osób, które nie mają doświadczenia w uczestnictwie w spotkaniach zapośredniczonych, taka forma może być nieco bardziej stresująca. Jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna na kamerce, przećwicz ją z bliską osobą, aby przyzwyczaić się do „mówienia do komputera”. Dzięki temu na spotkaniu z rekruterem będziesz zachowywać się dużo bardziej swobodnie i naturalnie.

Sprawdź też: Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej online

Wybierz odpowiednie miejsce do przeprowadzenia rozmowy

Zanim zaczniesz rozmowę, sprawdź, co widać w kamerze. Wybierz odpowiednie tło do rozmowy. Skieruj oko kamery na pustą ścianę lub biblioteczkę (zwróć uwagę na to, jakie książki będą widoczne – rekruter może o to zapytać, jeśli któryś tytuł szczególnie go zainteresuje). Jeśli nie masz możliwości ustawienia komputera w taki sposób, aby tło było neutralne, zadbaj o to, aby za Twoimi plecami panował porządek. Większość aplikacji do wideokonferencji daje możliwość wstawienia tła – to szczególnie przydatne, jeśli nie masz w domu własnego miejsca do pracy, np. gabinetu. Dostosuj urządzenie do światła wpadającego do pomieszczenia. Zadbaj o to, aby rekruter dobrze Cię widział. Zwróć uwagę na kąt ustawienia kamery – tak, abyś mógł swobodnie patrzeć rekruterowi w oczy w naturalnej, niewymuszonej pozycji.

Sprawdź sprzęt i połączenie internetowe

Zanim połączysz się z rekruterem, upewnij się, że Twoje urządzenie jest przygotowane do spotkania online. Zrób wszystkie zaległe aktualizacje, pobierz wskazaną przez rekrutera aplikację do wideokonferencji, przygotuj zestaw słuchawkowy i sprawdź jakość połączenia.

Zadbaj o schludny ubiór

Chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie na rekruterze? Postaw na elegancki i schludny strój. Ubiór powinien być dopasowany do dress code’u obowiązującego w firmie, do której kandydujesz, a także pogody i sylwetki. Przy doborze poszczególnych elementów garderoby zachowaj umiar i prostotę. Unikaj wzorzystych tkanin, postaw na klasyczne kolory. Mimo że rozmówca będzie widział Cię tylko od pasa w górę, warto przygotować całościowy strój, gdyby nagle odezwał się dzwonek do drzwi. Dresy do eleganckiej koszulki i marynarki zaburzą Twój wizerunek i odbiorą pewność siebie. A co z butami? Mimo że jesteś w domu, zrezygnuj z kapci, postaw na miękkie i wygodne mokasyny lub balerinki na płaskim obcasie.

Unikaj mocnego makijażu i zbyt dużej biżuterii. Zwróć uwagę na fryzurę – niedbały kitek zaburzy Twój wizerunek. Przed rozpoczęciem rozmowy sprawdź, jak prezentujesz się w kamerze internetowej. Dzięki temu dopracujesz swój wizerunek do perfekcji.

Pamiętaj o podstawowych zasadach savoir-vivre’u

Na rozmowie kwalifikacyjnej online obowiązują takie same zasady savoir-vivre’u, jak na spotkaniu twarzą w twarz. Uściśnięcie dłoni możesz zastąpić delikatnym skinieniem głowy. Bądź kulturalny i życzliwy. Wykaż zainteresowanie rozmową. Rysowanie na kartce, zerkanie na zegarek czy wpatrywanie się w okno (lub – co gorsza – w ekran telewizora) może zostać odebrane jako brak szacunku. O zakończeniu rozmowy zawsze decyduje rekruter. Pamiętaj, że spotkanie może się przedłużyć. Weź to pod uwagę, tworząc plan dnia.

Zwróć uwagę na mimikę i gestykulację

Połóż łokcie na oparciach fotela, a dłonie na blacie (możesz je delikatnie spleść). Nie podpieraj brody. Podczas rozmowy możesz wykonywać gesty dynamizujące wypowiedź. Pamiętaj, że gestykulacja powinna być spójna ze słowami. Pilnuj, aby dłonie nie zasłaniały twarzy. Nie przeciągaj się i nie strzelaj palcami. Komunikaty niewerbalne mogą zaburzać lub zniekształcać komunikację. Dlatego warto mieć świadomość, jak nasza mimka i gesty są odbierane przez innych ludzi.

Przeczytaj: Jak zachowywać się podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Bądź na czas

Punktualność to oznaka szacunku. Pamiętaj, że jest istotna także w przypadku spotkań online. Gdy rozmowa odbywa się w Twoim własnym salonie, trudno usprawiedliwiać się korkami na mieście. Usiądź do komputera odpowiednio wcześniej, aby o umówionej godzinie zalogować się do platformy spotkań. Nie włączaj urządzenia na ostatnią chwilę – zawsze istnieje ryzyko nagłej aktualizacji lub pojawienia się innych problemów technicznych. Jeśli z przyczyn losowych nie uda Ci się dołączyć do spotkania w wyznaczonym czasie, poinformuj rekrutera o możliwym opóźnieniu.

Unikaj rozpraszaczy

Przed rozmową kwalifikacyjną online wycisz telefon, wyłącz telewizor i wszystkie urządzenia, które mogłyby Cię rozpraszać w trakcie rozmowy. Jeśli korzystasz z komputera, zamknij niepotrzebne zakładki. Jeżeli planujesz uczestniczyć w wideokonferencji na smartfonie, wstrzymaj powiadomienia o wiadomościach i połączeniach z konwersacji. Nie umawiaj kuriera na dzień spotkania. Ewentualne rozpraszające dźwięki z otoczenia możesz zredukować za pomocą specjalnej aplikacji. Dzięki temu będziesz maksymalnie skupiony.

Zadbaj o swój komfort

Przygotuj sobie szklankę z wodą – dzięki temu, gdy zaschnie Ci w gardle, nie będziesz musiał przerywać rozmowy, żeby nalać sobie czegoś do picia. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu nie było ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco – przerwa na zamykanie czy otwieranie okien zaburzy tok rozmowy. Usiądź wygodnie, ale pamiętaj o mowie ciała. Nie musisz przez całe spotkanie być napięty jak struna, ale nie traktuj krzesła biurowego jak leżaka. Staraj się nie zaplatać rąk na piersi. Przybierając postawę zamkniętą, możesz zostać odebrany jako osoba, która ma przesadnie wysokie mniemanie o sobie.

Jak poradzić sobie z trudnościami podczas rozmowy kwalifikacyjnej online?

Po pierwsze: zachowaj spokój. Przeproś rozmówcę i wytłumacz, dlaczego nie możesz kontynuować rozmowy. Spróbuj rozwiązać problem, a jeśli nie dasz rady – poproś o przełożenie spotkania na inny termin. Czy to przekreśli Twoją szansę na zdobycie wymarzonej pracy? Prawdopodobnie nie. Problemy techniczne wynikające z przyczyn losowych nie powinny wpływać na odbiór Ciebie jako potencjalnego kandydata. Ale już sposób, w jaki rozwiążesz problem, może wiele powiedzieć o Tobie jako przyszłym pracowniku. Dlatego warto opracować plan B – np. zainstalować platformę do wideokonferencji także na telefonie, aby w sytuacji awaryjnej „przesiąść się” na smartfona i kontynuować spotkanie.

Kolejnym problemem, który może pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej online, są problemy z tworzeniem i odbieraniem komunikatów głosowych. Nie mów ani zbyt cicho, ani zbyt głośno. Jeśli masz problem z dosłyszeniem tego, co mówi rekruter, nie bój się o tym powiedzieć. Rozmowa powinna być komfortowa dla obu stron.

Rozmowa rekrutacyjna online – podsumowanie

Spotkanie z rekruterem na kamerce nie musi być dodatkowym źródłem stresu – jeśli zadbasz o odpowiednie przygotowanie. Rozmowa kwalifikacyjna online to trend, który staje się coraz silniejszy – pozwala znacznie usprawnić proces rekrutacji, co jest korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Dlatego warto być przygotowanym na tę ewentualność, nawet jeśli aplikujesz do firmy, która ma siedzibę w tym samym mieście, w którym mieszkasz.

Czy możesz poprosić o spotkanie w formie tradycyjnej? Tak, ale musisz liczyć się z odmową lub prośbą o uzasadnienie swojej prośby. Jeśli przedstawisz odpowiednie argumenty, być może rekruter wyrazi zgodę na spotkanie twarzą w twarz. Wszystko zależy od indywidualnej polityki rekrutacyjnej firmy.

Czytaj więcej:

„Jestem zainteresowany” nie wystarczy

kandydat na pracownika, Artykuły18.11.2016

„Jestem zainteresowany” nie wystarczy

pytanie, rekrutacja, rekruter

porady dla pracowników, Artykuły23.04.2018

6 popularnych pytań zadawanych przez rekruterów – jak na nie odpowiedzieć?

rekrutacja, kobiety, rozmowa, jak przyciągnąć uwagę rekrutera

cv, Artykuły10.04.2018

Jak przyciągnąć uwagę rekrutera?

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

Artykuły18.05.2021

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Poradnik

Newsletter HRK

Bądź na bieżąco z aktualnościami ze świata HR i rynku pracy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę HRK S.A. z siedzibą w Warszawie, pl. Bankowy 2, a tym samym na otrzymywanie na mój adres poczty elektronicznej informacji handlowych i marketingowych, materiałów o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym, w szczególności raportów, e-booków, materiałów edukacyjnych. Udzielenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania raportu. Zdaję sobie sprawę, że w każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Administratorem przekazanych danych osobowych jest HRK S.A. z siedzibą w Warszawie (00-095), Plac Bankowy 2. Pełną informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności.