Artykuły, payroll consulting, porady dla pracodawców, porady dla pracodawcy, 07.01.2025
Premie za polecenie bez ZUS i bez podatku, ale po spełnieniu dodatkowych warunków
5 min.
Wiele firm wypłaca premie za pomoc w zatrudnieniu kandydatów do pracy. Najczęściej jest to sformalizowany program poleceń skierowany do szerokiego grona odbiorców (pracowników, zleceniobiorców, samozatrudnionych), a warunkiem otrzymania premii za polecenie jest przepracowanie u pracodawcy przez osobę zatrudnioną dzięki systemowi poleceń określonego, minimalnego okresu. W zależności od kręgu adresatów tego programu i innych warunków, premie za polecenie mogą być zakwalifikowane jako przychód z innych źródeł. Kwalifikacja takich premii do tego źródła przychodów ma daleko idące konsekwencje dla listy płac. Przedstawiamy, kiedy premia za polecenie jest przychodem z innych źródeł, a kiedy będzie przychodem ze stosunku pracy, oskładkowanym i opodatkowanym.
Premia za polecenie – po spełnieniu określonych warunków – przychodem z innych źródeł
Jeśli program poleceń nie ogranicza się wyłącznie do pracowników i udział w nim nie jest uzależniony od pozostawaniu w zatrudnieniu, to wypłacana premia za polecenie nie stanowi przychodu ze stosunku pracy – nawet jeśli jest wypłacana pracownikowi. Stanowi ona przychód z innych źródeł.
W konsekwencji taka premia nie będzie oskładkowana i opodatkowana na pracowniczej liście płac. Przykładem takiego zakwalifikowania nagrody* za polecenie jako przychodu z innego źródła jest indywidualna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 marca 2023 r. (0115-KDIT2.4011.35.2023.1.HD) lub interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 lipca 2022 r. (0112-KDIL2-1.4011.454.2022.1.MKA).
Ważne
Premia za polecenie kandydata na pracownika nie stanowi przychodu ze stosunku pracy (po spełnieniu określonych warunków), nawet jeśli wypłaca ją pracodawca pracownikom. W konsekwencji nie stanowi ona podstawy wymiaru składek społecznych i składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy. Należy jednak pamiętać, że wartość wypłaconej premii stanowi przychód z innych źródeł i podlega rozliczeniu w rocznym zaznaniu podatnika.
Jeśli uczestnictwo w programie poleceń:
- nie jest uzależnione od faktu zatrudnienia (osobą polecającą będzie mogła zostać zarówno osoba będąca jak i niebędąca pracownikiem, a także osoba współpracująca na podstawie umowy cywilnoprawnej lub samozatrudnienia);
- polecenie kandydatów do pracy nie jest wpisane w zakres obowiązków pracownika/osoby polecającej;
to w razie dokonania polecenia i spełnienia tych dodatkowych warunków, osoba polecająca będzie uprawniona do otrzymania premii za polecenie. Jednocześnie nie będzie ona kwalifikowana przez pracodawcę jako przychód ze stosunku pracy, choć nagrodę wypłaca pracodawca pracownikowi.
Po zakończeniu roku przychód z takiej premii za polecenie pracodawca wykaże w PIT-11 jako przychód z innych źródeł, a podatnik sam rozliczy w zeznaniu rocznym. W konsekwencji zakwalifikowania takiej premii jako przychodu z innych źródeł, pracodawca nie pobierze od tego przychodu składek oraz zaliczki na podatek. Warto jednak przed takim zakwalifikowaniem tego przychodu, wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego. Zwłaszcza jeśli okoliczności i warunki wypłaty nagrody za polecenie pracownika różnią się o tych, przestawionych w indywidualnych interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 lipca 2022 r. (0112-KDIL2-1.4011.454.2022.1.MKA) lub z dnia 17 marca 2023 r. (0115-KDIT2.4011.35.2023.1.HD) i budzą jakiekolwiek wątpliwości płatnika.
„Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że postanowili Państwo zorganizować program poleceń pracowniczych (“Program”). Celem Programu jest uzyskanie możliwości zatrudnienia osób o wymaganych przez Państwo kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu. Udział w Programie jako osoba polecająca będzie mogła wziąć osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat w dniu dokonania polecenia. Uczestnictwo w Programie nie jest uzależnione od zatrudnienia w Spółce, bowiem osobą polecającą będzie mogła zostać zarówno osoba będąca jak i niebędąca pracownikiem Spółki, a także osoba współpracująca ze Spółką na podstawie umowy cywilnoprawnej. W razie dokonania polecenia i spełnienia dodatkowych warunków, osoba polecająca będzie uprawniona do otrzymania świadczenia pieniężnego określonego w regulaminie Programu jako “nagroda” (…).
Wobec powyższego powzięli Państwo wątpliwość co do określenia, do jakiego źródła przychodu należy zaliczyć wartość nagrody uzyskanej w programie przez osoby polecające oraz czy w związku z przekazaniem nagrody będzie na Państwu ciążył obowiązek poboru zaliczek. W świetle powyższego, mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa podatkowego należy uznać że wypłacone osobom polecającym świadczenie pieniężne w postaci nagrody stanowi dla tych osób przychód podlegający opodatkowaniu.
W odniesieniu do zakwalifikowania ww. świadczenia pieniężnego do odpowiedniego źródła przychodu w przypadku osób polecających – wymienionych w pytaniach nr 1 i 2 – tj. osób będących pracownikami Spółki lub osobami fizycznymi współpracującymi ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy o świadczenie usług/zlecenia/o dzieło) oraz osób niebędących pracownikami Spółki i niewspółpracujących ze Spółką, nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie Programu wartość nagród stanowi dla tych osób przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”
Zwracamy Państwa uwagę, że premia za polecenie może być zakwalifikowana do różnych źródeł przychodów, w zależności od warunków nabycia premii.