Artykuły, hr, oczekiwania finansowe, porady dla pracowników, porady hr, porady rekrutacyjne, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, widełki płacowe, 21.03.2022
Poradnik: Jak rozmawiać o oczekiwaniach finansowych na rozmowie kwalifikacyjnej?
4 min.
Dowiedz się jak zbadać rynek, co może Ci pomóc w porównywaniu się do konkurentów i w jaki sposób przedstawiać swoje oczekiwania finansowe.
Pytanie o oczekiwania finansowe to „must be” każdego procesu rekrutacyjnego. Może pojawić się na każdym jego etapie, a czasami nawet kilkukrotnie. U wielu z nas temat wciąż wzbudza zakłopotanie, co czasami niestety może nas oddalać od zdobycia wymarzonej pracy. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy o wynagrodzeniu sprawi, że wypadniesz świetnie, a do tego przedstawisz satysfakcjonujące dla siebie stanowisko.
Zbadaj rynek
Zacznij od researchu. Sprawdź w kilku źródłach, jak wyglądają wynagrodzenia dla Twojego stanowiska. Zwróć uwagę na zakres obowiązków, branżę, charakter i wielkość firmy oraz na sta ż pracy pracownika.
Swoje poszukiwania możesz zacząć od… znajomych. Być może wśród nich są osoby, które zawodowo zajmują się zatrudnianiem pracowników z Twojej branży lub mogą polecić Ci kogoś takiego? Może ktoś ma kontakt do osób, które zawodowo zajmują się tym samym co Ty?
W sieci znajdziesz również wiele ogólnodostępnych raportów płacowych, które przedstawiają zarobki specjalistów w danych dziedzinach. Pamiętaj, aby sprawdzać aktualne dane, a najlepiej porównać je z kilkoma dostępnymi materiałami.
Jak wypadasz w porównaniu do konkurentów?
Masz już zebrane przez siebie informacje na temat sytuacji na rynku. Pora zrobić mały rachunek swojej dotychczasowej kariery.
- Jaki jest Twój staż zawodowy?
- Jakie firmy do tej pory są w Twoim CV? Jak wypadają na tle konkurencji?
- Jakiego typu narzędzia, programy, umiejętności masz opanowane?
- Jaki był Twój zakres obowiązków?
Porównaj je najpierw do ogłoszenia o pracę, o którą się ubiegasz. Przeanalizuj, jakich kompetencji firma poszukuje i jakie wartości są dla niej pożądane.
Sprawdź teraz, jak zebrane przez Ciebie dane mają się do Twoich potencjalnych konkurentów. Może Ci w tym pomóc np. LinkedIn. Znajdź i prześledź profile osób na podobnych do Ciebie stanowiskach, bierz pod uwagę szczególnie te, przy których opisane są zakresy obowiązków. Jak wypadasz na tle innych?
Pora na widełki
Jesteś już na ostatniej prostej. Wiesz już mniej więcej, jak wyglądają zarobki na stanowiskach w Twoim fachu. Dodatkowo udało Ci się porównać własne doświadczenia i zasoby do innych specjalistów. Sprawdź teraz, jak te informacje odnoszą się do Twoich dotychczasowych zarobków i określ najniższą satysfakcjonującą dla Ciebie kwotę wynagrodzenia. Umieść ją na początku widełek i zakończ je, wedle uznania, odpowiednio powiększoną kwotą.
Pamiętaj, aby obliczyć wysokość wynagrodzenia netto i brutto, aby w trakcie rozmowy swobodnie nimi operować.
Weź pod uwagę ewentualność systemu premiowego. Przelicz, jak powinna wyglądać podstawa oraz premia, aby miesięcznie uzyskać odpowiednią sumę.
Oszacuj atrakcyjność benefitów
W wielu firmach oprócz stałej pensji, pracownikom przysługują świadczenia pozapłacowe i dofinansowania. Przy ostatecznym doborze widełek, przekalkuluj sobie jakie znaczenie będą miały dla Ciebie oferowane benefity. Zastanów się czy mogłyby stać się przedmiotem negocjacji z pracodawcą.
Zwiększ swoją świadomość w obszarze benefitów – przeczytaj nasz E-book: Benefity związane z czasem pracy.