Artykuły, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, 28.03.2022
Poradnik: Rozmowa kwalifikacyjna – jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony?
3 min.
Wielu z kandydatów odpowiada na pytania o mocne i słabe strony bardzo niechętnie. Często wpadają w zakłopotanie, przedstawiają banalne cechy, czasem nawet odmawiają odpowiedzi.
Szkoda, bo to znakomita okazja, aby zaprezentować swoje kompetencje i udowodnić, że pasuje się do danej roli. Wystarczy odpowiednio się przygotować i przećwiczyć swoje odpowiedzi, aby być pewnym siebie podczas spotkania rekrutacyjnego.
Dlaczego właściwie rekruterzy pytają o mocne i słabe strony?
Pytanie o mocne i słabe strony jest świetnym narzędziem dla rekrutera. Na podstawie odpowiedzi kandydatów wykluczane są osoby, które posiadają cechy nieakceptowane na danym stanowisku. Dodatkowo daje możliwość stworzenia hierarchii pod względem pożądanych kompetencji. Opowiadanie o swoich zaletach i wadach jest też świetną formą autoprezentacji kandydata, wiele mówi o jego samoświadomości. Warto zatem wykorzystać ten moment i zrobić na rekruterze dobre wrażenie.
Przeanalizuj ofertę pracy
Zacznij od zadania sobie pytania: jakich osób poszukuje, a jakich chce uniknąć firma X? Przeczytaj interesującą Cię ofertę raz jeszcze i wypisz wszystkie cechy, które są pożądane i te, które mogą dyskwalifikować kandydatów. Czasami są wymienione wprost, czasami należy stworzyć ich mapę na podstawie podanego zakresu obowiązków.
Jeżeli masz problem w wyborze cech, zrób odpowiedni research. Pomogą Ci w tym ogólnodostępne raporty lub artykuły eksperckie, które omawiają najbardziej pożądane kompetencje na danych stanowiskach. Warto, abyś czerpał informacje z profesjonalnych źródeł, np. blogów pisanych przez kompetentnych ekspertów czy firm specjalizujących się w danej branży.
Pomocne mogą okazać się również serwisy typu LinkedIn lub Goldenline. Przeglądając profile specjalistów na stanowiskach podobnych do tego, o które się ubiegasz, możesz znaleźć sekcje z umiejętnościami danej osoby. Ważne cechy możesz odnaleźć również w opisach ich stanowisk.
Zbuduj swoją unikalną pulę cech
Najważniejsza w doborze cech jest ich zgodność z samym sobą. Z puli spisanych przez Ciebie cech pożądanych podkreśl te, które określają Twój sposób pracy. Spróbuj teraz wybrać 3, które wydają Ci się najistotniejsze dla danego stanowiska. W ten sposób uda Ci się przygotować swoje mocne strony.
Zastanów się, jakie słabe strony kandydata mogą nie być istotne w przypadku roli, o którą się ubiegasz. Przykładowo, specjalista IT mógłby powiedzieć, że miewa trudności z komunikacją interpersonalną. Pamiętaj, aby wybrać taką, która ma jak najmniejszy wpływ na wykonywaną pracę na danym na stanowisku.
W jaki sposób opowiadać o swoich mocnych i słabych stronach?
O swoich mocnych stronach najlepiej opowiadać opierając się na sytuacjach z własnego doświadczenia zawodowego. Dzięki temu, nasza wypowiedź jest atrakcyjniejsza, a w oczach rekrutera jesteśmy bardziej wiarygodni. Do wybranych przez siebie cech dopisz historię, która wykazuje Twoją kompetencję. Pomoże Ci w tym model budowania wypowiedzi STAR.
W przypadku słabych stron warto wspomnieć, że dzięki innym cechom jesteśmy w stanie kontrolować sytuacje i świetnie sprawdzać się w codziennych obowiązkach. Przykładowo, wspomniany już specjalista IT mógłby wypowiedzieć się w ten sposób:
„Miewam trudności z komunikacją interpersonalną. Zdaję sobie z tego sprawę już od wielu lat i wypracowałem swój sposób prowadzenia rozmów zawodowych. Zawsze zastanawiam się nad tym czym kieruje się druga strona i przedstawiam możliwe rozwiązania właśnie z jej perspektywy. Sprawdza się to bardzo dobrze.”