Artykuły, 13.08.2021
Poradnik: Od czego zacząć poszukiwania pracy w internecie?
5 min.
W czasach, gdy rozmowy o pracę i większość procesów rekrutacyjnych jest prowadzona w 100% online, nie ma lepszego miejsca na znalezienie atrakcyjnych ofert pracy niż internet. Więc od czego zacząć? Postaw na portale z ogłoszeniami i social media.
W czasach, gdy rozmowy o pracę i większość procesów rekrutacyjnych jest prowadzona w 100% online, nie ma lepszego miejsca na znalezienie atrakcyjnych ofert pracy niż internet. Więc od czego zacząć? Postaw na portale z ogłoszeniami i social media.
Szukanie pracy w internecie jest z pozoru prostą czynnością. Znajdziemy liczne strony z ogłoszeniami o pracę – jedne bardziej, inne mniej popularne. Aby szukanie pracy nie było mozolnym i mało produktywnym zajęciem, warto zacząć szukać pracy na największych i najbardziej popularnych portalach, m.in. pracuj.pl, praca.pl, infopraca.pl, czy jobs.pl.
Większość portali, po założeniu na nich bezpłatnego konta, daje możliwość ustawienia odpowiednich alertów, tak abyśmy zgodnie z podanymi kryteriami, otrzymywali na maila tylko te oferty, które interesują nas pod kątem stanowiska czy branży. Warto więc przed rozpoczęciem poszukiwań zastanowić się, czym byśmy chcieli się zajmować i gdzie pracować, jakie stanowiska i branże są dla nas atrakcyjne.
Niektóre portale z ogłoszeniami, oprócz standardowych wyszukiwarek ofert, oferują opcję stworzenia profilu kandydata, czyli tzw. wirtualnego CV. Warto z takiego rozwiązania skorzystać, chociażby z tego względu, że jesteśmy wtedy widoczni dla pracodawców. Jest duże prawdopodobieństwo, że to pracodawca znajdzie nas pierwszy, a nie odwrotnie. Ponadto, gdy znajdziemy interesującą nas ofertę pracy z łatwością możemy wysłać swoją aplikację, załączając CV stworzone na portalu.
Bądź aktywny w mediach społecznościowych
Jeśli nie posiadasz konta na LinkedIn, to wiedz, że popełniasz ogromny błąd. LinkedIn to nie tylko portal, na którym zaprezentujesz swoje doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim masz możliwość nawiązać kontakt z rekruterami. Na rynku pracy panuje powiedzenie, że LinkedIn to globalna tablica ogłoszeń o pracę i system, który skutecznie łączy rekruterów z kandydatami.
Obecnie posiadanie konta na LinkedIn to niepisana podstawowa zasada zawodowa. Większość HR-owców aktywnie korzysta z LinkedIn – to właśnie tam bardzo często znajdują odpowiednich kandydatów, którzy wygrywają procesy rekrutacyjne. Na LinkedIn możesz znaleźć oferty pracy, które nie są publikowane w innych serwisach.
Pamiętaj o dokładnym uzupełnieniu swojego profilu – wypisaniu doświadczenia zawodowego, umiejętności i osiągnięć, odbytych szkoleń, posiadanych dyplomów i certyfikatów. Jeśli to możliwe zbieraj rekomendacje od osób, które mogą potwierdzić Twoje kompetencje.
Warto zadbać również o wygląd swojego profilu na Facebooku. Przeanalizuj treści i zdjęcia, które publikujesz, a te kontrowersyjne najlepiej od razu usuń. Kolejnym krokiem będzie wyszukanie tematycznych grup i dołączenie do tych, które skupiają osoby poszukujące pracy, jak również oferujące zatrudnienie w interesującym Cię obszarze czy branży. Warto również obserwować profile film, które nas interesują – może za pośrednictwem social mediów poinformują o trwającej rekrutacji.
Zakładki i job boardy
Oprócz social mediów i portali z ogłoszeniami, warto regularnie zaglądać na strony internetowe firm, w których potencjalnie chcielibyśmy pracować. W zakładkach „Kariera” publikowane są aktualne oferty pracy. Zaglądając regularnie na wspomniane zakładki z ofertami pracy danej organizacji zwiększasz swoją szansę na znalezienie wymarzonej pracy.
Wiele agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego, prowadzi job boardy, na których są publikowane ogłoszenia dotyczące aktualnie prowadzonych procesów rekrutacyjnych dla firm z różnych branż. W tym miejscu odsyłamy do naszej strony https://hrk.pl/pl/oferty-pracy – sprawdź jakie rekrutacje obecnie prowadzimy i kogo szukamy. Lista oferowanych stanowisk pracy jest długa. Może to właśnie Tobie pomożemy znaleźć pracę marzeń?
Daj sobie czas
Szukanie pracy bywa niekiedy procesem mocno stresującym, zwłaszcza jeśli trwa długo. Warto zastanowić się, czy przypadkiem nie działamy na oślep i czy dokładnie wiemy, jakiej zmiany zawodowej oczekujemy. Może się okazać, że nie mamy do końca sprecyzowanych oczekiwań zawodowych, a co za tym idzie wysyłamy odpowiedzi na ogłoszenia, które nie wpisują się w nasze oczekiwania.