Artykuły, 17.07.2021
Jak znaleźć dobrą pracę? Porady dla poszukujących zatrudnienia
8 min.
Nowa praca to szansa na rozwój kariery zawodowej. Poszukiwanie zatrudnienia nie należy jednak do najprzyjemniejszych zajęć. Konieczność zaprezentowania swoich umiejętności przed rekruterem bywa stresujące. Nie zawsze szukanie pracy przebiega zgodnie z planem: na rynku brakuje ofert, które odpowiadają naszym oczekiwaniom, proces rekrutacji przeciąga się o kolejny tydzień lub zawsze kończy się uprzejmym: „oddzwonimy”. To wszystko powoduje dodatkową frustrację. Jak efektywnie szukać pracy? Kiedy najlepiej wysyłać dokumenty aplikacyjne i co zrobić, aby dobrze się zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej? Podpowiadamy!
Od czego rozpocząć poszukiwania pracy?
Jeśli szukanie pracy nie wynika z przyczyn zewnętrznych, tylko z wewnętrznego impulsu, jesteś na nieco lepszej pozycji. Masz więcej czasu, aby lepiej przygotować się do całego procesu np. zdobyć certyfikat potwierdzający posiadane umiejętności lub wziąć udział w kursie pozwalającym na przebranżowienie się. Zdarza się jednak, że zmiana pracy jest efektem restrukturyzacji, likwidacji stanowiska lub rozwiązania spółki. Wypowiedzenie to nie koniec świata! Warto potraktować je jako szansę na rozwój kariery zawodowej.
Szukanie pracy warto rozpocząć od analizy potrzeb, możliwości, ale także ograniczeń. Im bardziej będziemy szczerzy wobec samych siebie, tym większa szansa na znalezienie pracy dokładnie odpowiadającej naszym oczekiwaniom.
Błędy, które zdarzają się osobom poszukującym pracy, czyli czego unikać
- Zła analiza potrzeb
Chcesz szybko zmienić pracę (np. pod wpływem kłótni z szefem lub klientem) i odpowiadasz na wiele ofert bez dokładnego przeanalizowania, czy rzeczywiście odpowiadają Twoim potrzebom i możliwościom? To duży błąd! Po pierwsze: idąc na rozmowę kwalifikacyjną bez upewnienia się, że oferta, na którą aplikujesz, spełnia Twoje oczekiwania, marnujesz czas – swój i potencjalnego pracodawcy. Po drugie: wydłużasz czas szukania pracy o kolejne tygodnie, a nawet miesiące, a po trzecie: dokładasz sobie niepotrzebnego stresu i na każdą kolejną rozmowę przychodzisz z coraz bardziej pesymistycznym nastawieniem.
- Brak rozeznania na rynku pracy
Jak znaleźć dobrą pracę? Warto skonfrontować swoje oczekiwania z realiami rynku. Może jedną z przyczyn trudności ze znalezieniem nowego zatrudnienia są zbyt duże wymagania finansowe? Sprawdź, jakie widełki płacowe oferują pracodawcy na poszukiwanych przez Ciebie stanowiskach w Twoim regionie (pamiętaj, że wysokość wynagrodzenia zależy nie tylko od kompetencji, ale także miejsca zatrudnienia).
- Niestaranne przygotowanie CV i listu motywacyjnego
Literówki, błędy interpunkcyjne lub ortograficzne w dokumentach aplikacyjnych nie muszą przekreślać Twoich szans już na starcie (chyba że aplikujesz na stanowisko, w którym wymagana jest nienaganna znajomość zasad języka polskiego), ale stanowią ważną informację dla rekrutera. Świadczą o Twoim podejściu do powierzonych zadań.
- Masowe wysyłanie dokumentów aplikacyjnych
To jeden z najpopularniejszych błędów popełnianych przez osoby ubiegające się o pracę. Postaraj się przygotować dokumenty tak, aby jak najlepiej wpisać się w oczekiwania konkretnego pracodawcy, zwłaszcza w liście motywacyjnym (ale bez koloryzowania). Sprawdź, czy wszystkie dokumenty zostały zaadresowane do właściwych osób! Zwróć uwagę także na zgody na przetwarzanie danych. Pracodawcy często oczekują, żeby w klauzuli do CV zamieścić nazwę firmy, której udziela się zgody na przetwarzanie danych. Zastosowanie błędnej klauzuli (np. z nazwą innej firmy, do której aplikujesz) może przekreślić szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
- Brak listu motywacyjnego w dokumentach aplikacyjnych (mimo wyraźnego wskazania w ogłoszeniu)
To błąd, który może Cię zdyskwalifikować już na starcie! Jeżeli zapomnisz dołączyć listu motywacyjnego lub celowo wyślesz tylko jeden dokument, licząc, że Twoja aplikacja zostanie rozpatrzona, to, mimo odpowiednich kwalifikacji, możesz nie otrzymać zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Przeczytaj też: Jak napisać list motywacyjny, aby zainteresował rekrutera?
- Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej
To Twoja druga lub trzecia rozmowa w tym tygodniu? Zdarzył Ci się w trakcie jej trwania pomylić nazwę firmy lub przekręcić informacje ze swojego CV? Jeśli trafisz na wyrozumiałego rekrutera, taka pomyłka nie musi przekreślać Twoich szans na dane stanowisko, ale z pewnością nie zostanie dobrze odebrana.
- Niedbanie o wizerunek w sieci
Jakie informacje o sobie udostępniać w sieci? To zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, że to ważna informacja dla potencjalnego pracodawcy. Zdjęcie ze szkolenia zawodowego lub link do artykułu branżowego czy filmu interesującego filmu motywacyjnego to elementy, które w pozytywny sposób budują Twój wizerunek. Zdjęcia z imprez lub linki do treści zawierających kontrowersyjne materiały nieodpowiadające polityce firmy, do której aplikujesz, mogą wywołać odwrotny efekt. Zanim przystąpisz do rekrutacji, „zrób porządek” w mediach społecznościowych. Sprawdź, co i komu udostępniasz i zastanów się, jak treści publikowane w sieci mogą wpłynąć na postrzeganie Ciebie jako pracownika.
Szukanie pracy: jakie oznaki wskazują, że potrzebujemy zmiany?
Jeszcze dwie lub trzy dekady temu większość osób pozostawała w jednym zakładzie pracy aż do emerytury. Obecnie rynek pracy zmienia się tak dynamicznie, że jesteśmy zmuszeni coraz częściej zadawać sobie pytanie: jak efektywnie szukać pracy, gdy ta, którą wykonujemy, nie sprawia nam satysfakcji lub jest źródłem chronicznego zmęczenia i frustracji?
Wypalenie zawodowe to jeden z najczęstszych impulsów do zmiany zatrudnienia. Jak odróżnić poniedziałkowe zmęczenie od zespołu wyczerpania emocjonalnego objawiającego się niechęcią do wykonywania codziennych obowiązków? Jeżeli na samą myśl o pracy czujesz stres, rozdrażnienie lub nerwowość, niezależnie od dnia tygodnia, i nawet na urlopie nie potrafisz przestać myśleć o spiętrzonych obowiązkach, które czekają na Ciebie po powrocie, to znak, że warto porozmawiać z pracodawcą i poprosić o pomoc w realizacji powierzonych zadań, a jeśli rozmowy nie przyniosą spodziewanych efektów, pomyśleć o zmianie miejsca pracy.
Kiedy najlepiej szukać pracy?
Miesiące letnie to czas urlopów także dla osób decyzyjnych: managerów, prezesów i specjalistów z działu HR. Jeżeli firma nie działa w branży sezonowej, to zazwyczaj w tym okresie pojawia się mniej ogłoszeń. Jednak już pod koniec września i na początku października widać większe ożywienie na rynku pracy, które narasta wraz ze zbliżającym się końcem roku. Ostatni kwartał to czas podsumowań, rozliczania budżetów i przygotowań do realizacji nowych celów. Ewentualne nadwyżki finansowe często zostają przeznaczone na stworzenie stanowisk dla nowych pracowników. To idealny moment na szukanie pracy. Ofert jest dużo, można więc je porównać i wybrać tę, która najlepiej odpowiada oczekiwaniom.
Ile można szukać pracy?
Szukanie pracy może trwać zarówno kilka dni, jak i… kilka miesięcy. Wiele zależy od branży, w jakiej kwalifikacji i oczekiwań finansowych kandydata. Proces ten nie musi być jednak długi i żmudny. Jeśli zależy Ci na szybkim znalezieniu zatrudnienia, warto rozważyć współpracę z profesjonalną agencją rekrutacyjną.
Jak efektywnie szukać pracy? Sprawdź propozycje HRK:
Przeprowadź analizę rynku pracy w interesujących Cię zawodach
Zanim zaczniesz szukać pracy, sprawdź, jakie widełki płacowe oferują pracodawcy na interesujących Cię stanowiskach. Sprawdź, czy posiadasz odpowiednie kwalifikacje. Jeśli nie, to czas, aby wziąć udział w specjalistycznym kursie lub szkoleniu, które podwyższy Twoje kompetencje. Brakuje Ci doświadczenia w jednym z obszarów, w którym działa firma? To nie musi przekreślać Twojej kandydatury! Dla rekruterów liczą się nie tylko kompetencje twarde, ale także chęć do pracy i zaangażowanie. Jeżeli zauważą w Twoich dokumentach aplikacyjnych coś, co ich zaintryguje, możesz liczyć na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli nie spełniasz w 100% wszystkich wymagań zamieszczonych w ogłoszeniu.
Stwórz profesjonalne CV oraz list motywacyjny
Jak znaleźć dobrą pracę? Stwórz profesjonalne CV. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim dane personalne i kontaktowe, informacje o wykształceniu oraz doświadczeniu. Nie zapomnij o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Do aplikacji dołącz list motywacyjny oraz inne dokumenty (np. portfolio), jeśli zostały wskazane w ogłoszeniu. Nie traktuj listu motywacyjnego jak drugiego CV. To dokument, który stanowi uzupełnienie Curriculum Vitae. To miejsce, w którym możesz powiedzieć nieco więcej o swoich osiągnięciach, doświadczeniu i pasjach, które mogą Ci pomóc w pracy na danym stanowisku.
Pokaż rekruterom, że jesteś otwarty na propozycje
Jeśli posiadasz konto w jednym z serwisów społecznościowych zrzeszających pracodawców i pracowników, nie zapomnij zaznaczyć, że jesteś zainteresowany otrzymywaniem propozycji zawodowych. To ważna informacja dla profesjonalnych headhunterów. Oczywiście, jeśli zależy Ci na szybkiej zmianie pracy, warto także szukać zatrudnienia w sposób aktywny, odpowiadając na ogłoszenia zamieszczone w różnych kanałach np. na stronie pracodawcy, w mediach społecznościowych czy na lokalnych portalach informacyjnych.
Zadbaj o swój wizerunek w sieci
Media społecznościowe to skarbnica wiedzy o potencjalnym pracowniku. Jeśli posiadasz konto w jednym z popularnych portali społecznościowych, musisz mieć świadomość, że pracodawca lub rekruter prawdopodobnie je odwiedzi. Warto zadbać o swój wizerunek w internecie – i to nie tylko w trakcie poszukiwania nowego zatrudnienia. Pamiętaj, że w sieci nic nie ginie! Zadbaj, aby na Twoich profilach nie było kontrowersyjnych lub zawstydzających materiałów.
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Zbierz jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy. Wiedza o założycielu, polityce ekologicznej i misji firmy może zaprocentować w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Przygotuj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania takie jak: „Co możesz wnieść do naszej firmy?”, „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”, „Dlaczego chcesz rozpocząć pracę w naszej firmie?”, „Czemu chcesz zmienić pracę?”, „Co wyróżnia cię od innych kandydatów?”, „Jakie są twoje mocne i słabe strony?”, „Jakie są twoje oczekiwania finansowe?”, „Jakie jest twoje największe osiągnięcie zawodowe?”.
Podsumowanie
Czy szukanie pracy musi być trudne i czasochłonne? Nie, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz, czyli:
- wybierzesz właściwy moment, gdy ofert na rynku pracy jest najwięcej,
- przeprowadzisz dokładną analizę swoich oczekiwań i możliwości,
- poświęcisz czas na stworzenie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.