Artykuły, porady dla pracowników, porady hr, 15.01.2023
Jak napisać podanie o zwolnienie z pracy za porozumieniem stron?
4 min.
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zwolnienia z pracy za porozumieniem stron. Skorzystaj ze wzoru podania.
Kodeks pracy przewiduje cztery tryby zakończenia stosunku pracy. Jedną z możliwości jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Gdy pracodawca i pracownik wyrażą na to zgodę, wówczas może dojść do nowych ustaleń dotyczących czasu zakończenia współpracy. Sprawdź, jak napisać podanie o zwolnienie z pracy za porozumieniem stron.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie informacje należy zamieścić w podaniu o zwolnienie z pracy na własną prośbę;
- czy pracodawca może zaproponować pracownikowi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron;
- czy strony muszą zgodzić się na zakończenie stosunku pracy za porozumieniem stron;
- jak napisać podanie o rezygnację z pracy [WZÓR].
Podanie o zwolnienie z pracy: co powinno zawierać?
Kodeks pracy nie określa, jak powinno wyglądać podanie o zwolnienie z pracy za porozumieniem stron. W teorii można więc zrobić to zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. W praktyce jednak najczęściej stosuje się formę pisemną. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Dokument może być dowodem w sprawie, jeśli warunki wypowiedzenia nie zostaną dochowane przez którąś ze stron.
Ważne: O ile podanie o rezygnację z pracy nie musi być zawarte w formie pisemnej, o tyle wypowiedzenie za porozumieniem stron musi zostać zawarte na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
Przeczytaj: Rozwiązywanie umów dotyczących zatrudnienia – formalności dla pracowników i pracodawców
Jak napisać podanie o zwolnienie z pracy za porozumieniem stron?
Choć nie istnieje jeden wzór podania o rezygnację z pracy, to przy tworzeniu dokumentu należy pamiętać o zachowaniu pewnych norm dotyczących wszystkich dokumentów o podobnym charakterze.
W dokumencie należy więc zamieścić:
- miejscowość i datę;
- dane pracownika;
- dane pracodawcy;
- datę zawarcia umowy;
- proponowany termin zakończenia stosunku pracy;
- zwrot grzecznościowy;
- odręczny podpis pracownika.
Podanie o wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron – wzór
Miejscowość, data
Imię i nazwisko pracownika
Stanowisko
Adres zamieszkania
Numer kontaktowy
Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji kadrowych
Stanowisko
Nazwa firmy
Adres siedziby firmy
Podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozwiązanie umowy o pracę zawartej w dniu [data] w [miejscowość] pomiędzy [imię i nazwisko pracownika] a [imię i nazwisko osoby reprezentującej firmę] za porozumieniem stron. Proponuję, aby rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w dniu [data] bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Z poważaniem
[odręczny podpis pracownika]
Czy pracodawca może zaproponować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Propozycję zakończenia stosunku pracy za porozumieniem stron może przedstawić zarówno pracodawca, jak i pracownik. Jednak podanie o rezygnację z pracy jest konieczne wyłącznie wtedy, gdy propozycja wychodzi od pracownika.
Czy strony muszą zgodzić się na porozumienie?
Aby doszło do rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron, obie z nich, czyli pracodawca i pracownik, muszą wyrazić na to zgodę.
Pracodawca może zaproponować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron (czyli najczęściej bez okresu wypowiedzenia lub z krótszym okresem wypowiedzenia), ale pracownik nie ma obowiązku się na to zgadzać, jeśli godzi to w jego interesy (czyli np. nie znalazł jeszcze innej pracy).
Oczywiście działa to także w drugą stronę. Pracodawca nie musi wyrazić zgody na szybsze zakończenie współpracy, nawet jeśli pracownik ma już inną ofertę pracy. Wówczas pracownika obowiązuje pełen okres wypowiedzenia.
W praktyce rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem stron jest jedną z najczęściej stosowanych form rozwiązania umowy. W interesie pracodawcy nie leży bowiem zatrzymywanie „na siłę” pracownika, który nie chce dłużej wiązać swojej kariery zawodowej z daną firmą. Do tego dochodzi również obawa o prowadzenie działań na szkodę przedsiębiorstwa (np. gdy pracownik ma dostęp do poufnych dokumentów). Zakończenie współpracy bez generowania dodatkowych konfliktów może przynieść także korzyści wizerunkowe.