Artykuły, 03.09.2023
Inżynier procesu – perspektywa zarobków, rozwój kariery i obowiązki
3 min.
Przeczytaj artykuł naszych specjalistów hr i dowiedz się, co robi inżynier procesu, jaka jest jego rola w organizacji, a także ile zarabia młodszy i starszy inżynier procesu.
Optymalizacja procesów produkcyjnych i operacyjnych wpływa na jakość i efektywność pracy całego przedsiębiorstwa. Jest jednym z kluczowych czynników decydujących o osiągnięciu przewagi konkurencyjnej na rynku. To zadanie dla inżyniera procesu, lub, w firmach stosujących anglojęzyczne określenia, process engineer. Na czym polega praca tego specjalisty? Jakie kwalifikacje musi zdobyć osoba, która chciałaby rozpocząć karierę w tym zawodzie? Sprawdź, co robi, ile zarabia i gdzie może pracować Process Engineer.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co robi inżynier procesu,
- jaka jest jego rola w organizacji,
- ile zarabia młodszy i starszy inżynier procesu,
- gdzie szukać ofert pracy dla inżyniera procesu.
Kim jest inżynier procesu i czym się zajmuje?
Inżynier procesu to specjalista, który zajmuje się projektowaniem, optymalizacją i nadzorowaniem procesów produkcyjnych. Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy usprawnianie i doskonalenie istniejących procesów w celu zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów produkcji. Obowiązkiem inżyniera procesu jest także analiza danych. Na podstawie zebranych informacji podejmuje decyzje dotyczące dalszych działań optymalizacyjnych.
Do zadań osoby piastującej to stanowisko należy również tworzenie standardów operacyjnych i procedur dla procesów produkcyjnych, które pomagają w zapewnieniu jednolitości wytwarzanych produktów.
Jednym z kluczowych zadań inżyniera procesu jest zarządzanie ryzykiem. Osoba zatrudniona na tym stanowisku identyfikuje i analizuje potencjalne ryzyka związane z procesami produkcyjnymi (np. awarie maszyn czy opóźnienia w dostawach surowców). Jednocześnie podejmuje działania, których celem jest zapobiegnięcie potencjalnym problemom.
Inżynier procesu bierze także udział w szkoleniu personelu, nadzorując, czy procesy produkcyjne przebiegają zgodnie z wyznaczonymi standardami.
Jakie wymagania stawiają pracodawcy inżynierom procesu?
Osoba, która aplikuje na stanowisko inżyniera procesu, powinna dysponować zarówno wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną, niezbędną do projektowania i optymalizacji procesów.
Inżynier procesu musi posiadać wykształcenie wyższe techniczne, na kierunku inżynieria procesów technologicznych, który łączy takie dziedziny jak matematyka, fizyka, elektronika, elektrotechnika i materiałoznawstwo czy na kierunkach takich jak chemia, inżynieria procesu, elektronika. O pracę na stanowisku inżyniera procesu mogą ubiegać się także absolwenci takich kierunków jak automatyka, mechanika czy zarządzanie i inżynieria produkcji.
W pracy inżyniera procesu niezbędna jest także wiedza i umiejętność zarządzania, która skupia się na zwiększaniu efektywności i ciągłym doskonaleniu. Od osoby piastującej to stanowisko mile widziana jest też znajomość takich narzędzi, jak 5S, Kanban, Kaizen czy Visual Management.
Niezbędne są także takie umiejętności jak: czytanie rysunków technicznych, znajomość zasad Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością oraz procesów technologicznych. Do pracy na tym stanowisku konieczna jest także znajomość programów do projektowania wspomaganego komputerowo (np. AutoCAD).
Od inżyniera procesu oczekuje się także doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku. Dla klientów bardzo ważne jest doświadczenie w danej branży – inżynier procesu w branży spożywczej będzie zupełnie innym inżynierem procesu w branży elektronicznej czy automotive. Istotna jest znajomość poszczególnych norm i standardów przewidzianych dla różnych branż.
Inżynier procesu powinien także wykazać się określonymi kompetencjami miękkimi. Najważniejszą umiejętnością jest zdolność analitycznego myślenia. Kluczowe na tym stanowisku są także orientacja na cel oraz umiejętność pracy w zespole. Dla efektywności procesów istotna jest także doskonała organizacja pracy i umiejętność zarządzania czasem. Praca na stanowisku inżyniera procesu wymaga dużej odpowiedzialności, dlatego to zajęcie dla osób, które mają wysoką odporność na stres i potrafią pracować pod presją czasu.
Rola inżyniera procesu – kluczowa osoba w optymalizacji i usprawnianiu produkcji
Rola inżyniera procesu w firmie jest kluczowa dla zapewniania efektywności, wydajności i jakości procesów produkcyjnych. To specjalista, którego praca w bezpośredni sposób przyczynia się do osiągania celów biznesowych i poprawy wyników finansowych organizacji. Inżynier procesu pełni ważną rolę w projektowaniu procesów oraz ich optymalizacji, zarządzaniu jakością i ryzykiem, wdrażaniu nowych technologii oraz identyfikacji problemów. Dlatego wybór odpowiedniej osoby na to stanowisko jest kluczowy dla funkcjonowania całej organizacji.
Młodszy inżynier procesu – start na rynku pracy i potencjał awansu
Młodszy inżynier procesu to stanowisko, które najczęściej piastują świeżo upieczeni absolwenci uczelni technicznych, którzy planują rozwijać karierę zawodową w tym obszarze. Praca inżyniera procesu jest ambitna i ciekawa. To odpowiednie stanowisko dla osób, które lubią wyzwania zawodowe i nie boją się pracy przy dużych projektach. Osoby, które zdobędą wymagane w danej firmie doświadczenie, mogą liczyć na awans na stanowisko specjalistyczne. Przed przyjęciem oferty zatrudnienia warto zapytać o możliwości rozwoju w danej firmie i ścieżkę kariery zawodowej. Młodszy inżynier procesu może liczyć na awans na samodzielne stanowisko po 3-5 latach (oczywiście wiele zależy od aktualnych potrzeb kadrowych w danej firmie oraz indywidualnych osiągnięć pracownika).
Zarobki inżyniera procesu – czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia
Inżynier procesu, ze względu na wysokie kwalifikacje oraz dużą odpowiedzialność, może liczyć na zarobki znacznie przewyższające średnią krajową. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy. Zarobki rosną wraz z doświadczeniem i osiągnięciami. Duży wpływ na zarobki process engineera mają także takie czynniki jak wielkość firmy oraz jej lokalizacja.
Aktualne widełki na stanowisko młodszego inżynier procesu oscylują w granicach 5000 – 7000 tysięcy brutto. Inżynier procesu zarabia około 7000 -10 000 tysięcy brutto, a starszy inżynier procesu: 9 000 – 14 000 tysięcy brutto.
Oferty pracy dla inżyniera produkcji – zróżnicowane sektory i atrakcyjne benefity
Inżynierowie procesu mogą znaleźć zatrudnienie w różnych sektorach gospodarki, m.in. w przemyśle produkcyjnym, chemicznym, kosmetycznym, spożywczym, energetycznym, motoryzacyjnym czy elektronicznym. Tak duża różnorodność sprawia, że umiejętności tych osób są wysoko cenione, a sami specjaliści mogą liczyć na ciekawe oferty pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kluczowe jest doświadczenie branżowe. Kilkuletni staż pracy w firmie o podobnym profilu biznesowym będzie dodatkowym atutem w trakcie rekrutacji.
Inżynier procesu, oprócz stosunkowo wysokich zarobków, może liczyć także na bonusy pozapłacowe, jednak ich rodzaj oraz częstotliwość są uzależnione od polityki benefitowej danej firmy.
Szukasz pracy jako Process Engineer?
Znajdź pracę w jednej z firm współpracujących z firmą doradztwa personalnego HRK. Jeśli aktualnie żaden z partnerów nie prowadzi rekrutacji na to stanowisko, zachęcamy do pozostawienia CV w naszej bazie. Dzięki temu uwzględnimy Twoją kandydaturę w następnych rekrutacjach. Jako pierwszy dowiesz się o nowych, atrakcyjnych ofertach.
Szukasz wysoko wykwalifikowanych inżynierów procesu?
Zapraszamy do kontaktu z zespołem HRK Engineering & Manufacturing. Dysponujemy szeroką bazą kandydatów. Korzystamy z nowoczesnych metod rekrutacji i selekcji, w tym Assessment Center i Executive Search. Dzięki umiejętnemu połączeniu wiedzy technicznej z kompetencjami z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi jesteśmy w stanie znaleźć idealną osobę na wskazane stanowisko.