Artykuły, benefity pracownicze, hr, 15.02.2023
Dofinansowanie okularów od pracodawcy – dla kogo i jaka kwota?
5 min.
Dowiedz się kto może starać się o dofinansowanie okularów przez pracodawcę oraz jak wygląda proces zakupu okularów z dofinansowaniem.
Wielogodzinna praca przed komputerem negatywnie wpływa na narząd wzroku. Niebieskie światło emitowane przez ekrany może prowadzić do rozwoju różnych schorzeń, takich jak zespół suchego oka, a w skrajnych przypadkach do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Dlatego ochrona oczu powinna być priorytetem zarówno pracowników, jak i pracodawców. Komu przysługuje refundacja na okulary i w jakiej wysokości? Sprawdź, jak ubiegać się o dofinansowanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- kto może liczyć na dofinansowanie okularów;
- ile wynosi refundacja na okulary;
- co ile można starać się o zwrot za okulary na umowie o pracę;
- czy można liczyć na dofinansowanie okularów z NFZ.
Kto może starać się o dofinansowanie okularów przez pracodawcę?
Dofinansowanie okularów korekcyjnych przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Sama forma zatrudnienia nie wystarczy jednak do tego, żeby uzyskać refundację. Pracownik może ubiegać się o dofinansowanie, jeśli:
każdego dnia spędza przed monitorem ekranowym co najmniej 4 godziny (dotyczy to zarówno osób pracujących na komputerach stacjonarnych, jak i pracowników korzystających z laptopów, tabletów czy smartfonów);
otrzyma zaświadczenie od lekarza, wskazujące na potrzebę stosowania okularów korekcyjnych.
Co mówią przepisy prawa na temat refundacji okularów przez pracodawcę?
Obowiązek refundacji okularów korekcyjnych przez pracodawcę wynika z przepisów BHP. Co do zasady pracodawca nie może więc odmówić pokrycia części kosztów związanych z zakupem okularów korekcyjnych, jeśli zostaną spełnione warunki wymienione we wcześniejszym akapicie.
Pracodawca może jednak kontrolować inne aspekty związane z refundacją, takie jak wysokość dofinansowania oraz jego częstotliwość.
Informacja o zasadach przyznawania refundacji powinna znaleźć się w regulaminie wewnątrzzakładowym.
Co ile można starać się o dofinansowanie okularów z zakładu pracy?
W Kodeksie pracy nie znajdziemy informacji o tym, co ile lat pracownik może starać się o refundację na okulary korekcyjne (najczęściej jednak co 2-3 lata). Jeśli osoba zatrudniona czuje, że pogorszył się jej wzrok i wpływa to na efektywność wykonywanej przez nią pracy, powinna zgłosić to swojemu przełożonemu. Pracodawca może wówczas skierować pracownika na badania w przyspieszonym terminie. Lekarz na konsultacji może podjąć decyzję o konieczności wymiany szkieł. Wówczas pracodawca ma obowiązek dofinansować zakup, nawet jeśli od ostatniej wymiany okularów minęło np. kilka miesięcy.
Ile wynosi kwota dofinansowania okularów od pracodawcy?
Kodeks pracy nie reguluje kwoty dofinansowania okularów przez pracodawcę. W niektórych firmach pracodawca pokrywa pełny koszt zakupu okularów korekcyjnych (100%). W innych jest to np. 75 lub 50%. Informacja o maksymalnej wysokości refundacji powinna znaleźć się w wewnątrzzakładowym regulaminie. Zazwyczaj kwota dofinansowania uwzględnia średni koszt zakupu okularów korekcyjnych ze standardowymi szkłami i oprawkami. Na rynku jest jednak wiele rozwiązań, które poprawiają komfort pracy, np. szkła z filtrem światła niebieskiego. Ich cena jest jednak odpowiednio wyższa. Pracownik może skorzystać z dofinansowania w wysokości ustalonej przez pracodawcę i dopłacić do okularów z własnej kieszeni.
Gdzie jeszcze można uzyskać refundację okularów? Częściowa refundacja z NFZ
Osoby, które nie mogą liczyć na dofinansowanie okularów korekcyjnych przez pracodawcę, mają możliwość skorzystania pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto jednak pamiętać, że refundacja obejmuje wyłącznie szkła korekcyjne (bez oprawek). Aby otrzymać dofinansowanie z NFZ, należy:
uzyskać receptę na okulary od okulisty współpracującego z Narodowym Funduszem Zdrowia;
otrzymać potwierdzenie o przyznaniu refundacji w oddziale NFZ;
znaleźć salon optyczny, który ma podpisaną umowę z NFZ, a następnie dokonać zakupu szkieł i oprawek.
Kwota dofinansowania na NFZ jest uzależniona od wady wzroku pacjenta. U osób dorosłych, które mają wadę +/- 6 dioptrii refundacja w 2023 roku wynosi 17,5 zł na jedno szkło. U osób, które nie mieszczą się w tych widełkach, refundacja wynosi 35 zł za szkło.
O refundację można starać się co dwa lata.
Co zrobić, aby otrzymać zwrot od pracodawcy za okulary korekcyjne?
Pracownik, który chce otrzymać zwrot części środków przeznaczonych na zakup okularów korekcyjnych, musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie od lekarza. Specjalista powinien zamieścić w dokumencie informację o konieczności wykonywania obowiązków zawodowych w okularach korekcyjnych. Do uzyskania refundacji konieczne będzie także przedstawienie faktury za zakup szkieł.
Na kogo powinna zostać wystawiona faktura za okulary? Dokument powinien zostać wystawiony na osobę, która dokonuje zakupu.
Jak wygląda proces zakupu okularów z dofinansowaniem w praktyce?
Pracownik otrzymuje skierowanie od pracodawcy na badania okresowe.
Lekarz wystawia dokument potwierdzający, że pracownik spędza przed monitorem ekranowym co najmniej 4 godziny dziennie każdego dnia i ma wadę wzroku wymagającą korekcji.
Pracownik samodzielnie wybiera rodzaj szkieł i oprawek w dowolnym salonie, uiszczając pełną kwotę.
Pracownik odbiera fakturę za okulary od sprzedawcy i przedstawia ją pracodawcy.
Pracodawca zwraca pracownikowi część kosztów zakupu nowych okularów (Uwaga! Kodeks pracy nie reguluje, w jakim terminie pracodawca ma obowiązek dokonać zwrotu, warto więc sprawdzić, czy ta informacja znajduje się w regulaminie wewnątrzzakładowym).
Wszystkie informacje o dofinansowaniu okularów korekcyjnych otrzymasz od osoby odpowiedzialnej za zarządzanie dokumentacją personalną – w większości przypadków jest to specjalista ds. HR z działu wewnętrznego lub firmy zewnętrznej.
Szukasz pracy w branży HR? Jako specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi masz wysokie wymagania dotyczące rekrutacji i rozwoju? Dołącz do nas. Oferujemy naszym pracownikom wiele benefitów, w tym dofinansowanie okularów korekcyjnych. Aktualne oferty pracy znajdziesz w zakładce kariera w HRK.