Artykuły, cv, jak napisać cv, porady jak pisać cv, porady rekrutacyjne, przygotowanie cv, rekrutacja, 10.04.2017
CV to Twoja wizytówka – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać
4 min.
Dobrze napisany życiorys powinien przede wszystkim przykuć uwagę odbiorcy, zaprezentować Cię z jak najlepszej strony oraz zawierać tylko najważniejsze informacje. Nie ma jednej, złotej zasady, która podpowie, jak opracować idealne CV gwarantujące zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jak zatem wyróżnić się swoim CV na tle dziesiątek innych, jakie otrzymują pracodawcy? Oto kilka rad, które pomogą Ci napisać dobry życiorys.
1. Zwięzłość
Powinieneś pamiętać, że długie teksty nie są wskazane. Obszerny życiorys tylko zniechęci kogoś, kto powinien się z nim zapoznać. CV powinno więc zajmować nie więcej niż jedną stronę, a wyjątkowo dwie, np. jeśli wymaga tego opis doświadczenia zawodowego, jednak tylko wtedy, gdy doświadczenie to jest związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
– Pracodawcy mają bardzo mało czasu na przeczytanie wszystkich CV. Zbyt duża ilość treści może ich odstraszyć i sprawić, że dokument zostanie odrzucony. Jeśli jednak ktoś ma duże doświadczenie, nie warto, aby na siłę próbował zmieścić informacje na 1-2 stronach. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy ilością i jakością prezentowanej treści – radzi Joanna Gąsiorowska, ekspert planowania kariery z InterviewMe.
2. Używanie odpowiednich słów
Sposób użycia języka jest bardzo ważny, bo służy zwięzłemu i skutecznemu zaprezentowaniu się pracodawcy. Odpowiedz na jego potrzeby tekstem napisanym w jasny i interesujący sposób.
Unikaj:
- długich akapitów, przekraczających 6-7 wierszy – życiorysy są często tylko przeglądane, więc klarowne podzielenie tekstu na krótkie części zwiększa szansę na to, że zostanie on rzeczywiście przeczytany;
- zdań w pierwszej osobie liczby pojedynczej;
- kolokwializmów;
- stosowania wyrażeń żargonowych;
- opisywania siebie w sposób, w jaki pisze o sobie każdy, np. kreatywny, zorientowany na sukces, z dużymi umiejętnościami interpersonalnymi itp.;
- stosowania słownictwa negatywnego, obniżającego własną wartość;
- wszelkich błędów i pomyłek, szczególnie w nazwach stanowisk i w nazwach firm;
- odnoszenia się do siebie w trzeciej osobie, np. „Jan Nowak jest odpowiedzialny za …”.
Używaj:
- czasowników oznaczających działanie, takich jak „rozwijać”, „kierować”, „opracować”, w celu podkreślenia swoich osiągnięć.
Według Joanny Gąsiorowskiej, jeśli w CV znajduje się spora ilość punktów opisujących doświadczenie, warto zastosować pogrubienie czcionki w najważniejszych częściach zdania. W ten sposób wyróżnione fragmenty od razu zwrócą uwagę rekruterów i sprawią, że CV będzie atrakcyjniejsze. Zabieg ten warto stosować oczywiście z umiarem.
3. Umiejętne przedstawienie swojego doświadczenia
Potencjalni pracodawcy chcą wiedzieć, co osiągnąłeś w pracy zawodowej. Te informacje pozwolą im przedwidzieć, co możesz osiągnąć dla nich. Unikaj ogólników. Przedstawiaj sprawy tak, by mogły zostać ocenione w sposób obiektywny. Stwierdzenie „poprawił wynik finansowy magazynów” niewiele mówi. Jednak sformułowanie „obniżył koszty o 20%, tj. o 38 000 zł rocznie” jest już jednoznaczne. Pracodawca zdecyduje się zatrudnić Cię, jeżeli przedstawisz mu swoje konkretne dokonania.